Wybory prezydenckie 2020. PKW czeka na publikację uchwały. Od niej zależy termin wyborów
PKW od 10 dni czeka na publikację uchwały ws. wyborów prezydenckich z 10 maja. Ta w Dzienniku Ustaw powinna znaleźć się niezwłocznie. Trwa jednak jej analiza prawna, a to właśnie od analizy PKW zależy, kiedy poznamy termin wyborów prezydenckich.
Państwowa Komisja Wyborcza od 10 dni czeka na publikację uchwały ws. wyborów prezydenckich z 10 maja. W uchwale tej członkowie PKW stwierdzili, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów". Tym samym zamknięty został proces wyborczy.
Wybory 2020. PKW czeka na publikację uchwały
Uchwała PKW, co podkreślał w "Salonie Politycznym" Trójki Michał Dworczyk, powinna być opublikowana niezwłocznie. Tu jednak pojawiły się problemy. KPRM zleciła analizę prawną uchwały. Czas mija, a to właśnie od publikacji uchwały PKW w Dzienniku Ustaw zależy, kiedy poznamy termin wyborów prezydenckich.
- My przekazaliśmy (uchwałę - przyp. red.) 11 maja i czekamy na publikację. Jakbyście państwo się zapoznali z opiniami dzisiaj profesorów, którzy do ustawy wskazali, że są wątpliwości do podstawy prawnej tej uchwały. Być może z tego względu - tłumaczył w Senacie Sylwester Marciniak, szef PKW. - Sądzę, że uchwała PKW ws. wyborów prezydenckich 10 maja będzie opublikowana - dodał.
Wybory 2020. Krytyka słów Rafała Trzaskowskiego. Jarosław Gowin przypomina, jak sam był "persona non grata" w TVP
Wybory prezydenckie 2020. Uchwała PKW poddana analizie
Do badań i analiz nad uchwałą PKW odniósł się też szef KPRM Michał Dworczyk. - Dbając o to, by zachować porządek prawny, a wybory mogły zostać przeprowadzone w konstytucyjnym terminie, niezbędne są inne czynności i analizy. Jeśli będzie to miało miejsce, uchwała PKW zostanie opublikowana - mówił w Trójce.
Jak dodał szef KPRM, chodzi o to, by nie dopuścić do chaosu prawnego w państwie i doprowadzić do tego, by wybory zostały przeprowadzone w terminie przewidzianym przez konstytucję.
Głos w sprawie zabrał także premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że to z winy opóźnień w Senacie do wyborów prezydenckich w dniu 10 maja nie doszło. - Tutaj dokonują się na pewno analizy, które są ważne po to, żeby wiedzieć dokładnie, czy w obecnych okolicznościach, już teraz jest ten moment, żeby ta uchwała mogła zostać opublikowana - mówił uchwale PKW Morawiecki.
Patrząc na dążenia Zjednoczonej Prawicy do przeprowadzenia wyborów prezydenckich 28 czerwca, warto zauważyć, że czas na publikację uchwały PKW powoli się kończy. Od jej zamieszczenia w Dzienniku Ustaw marszałek Elżbieta Witek będzie miała 14 dni na ogłoszenie konkretnej daty i kalendarza wyborczego. Od dnia zarządzenia wyborów prezydenckich te muszą odbyć się w ciągu 60 dni.
Źródło: RMF FM
Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!