Trwa ładowanie...
d17xq3i

Wybory prezydenckie 2020. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło szefową kampanii Andrzeja Dudy. Szachistka rozegra swoją najważniejszą partię

Szefowa kampanii Andrzeja Dudy mec. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło to najbardziej intrygująca postać w ścisłym sztabie wyborczym prezydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Szefowa kampanii Andrzeja Dudy Jolanta Turczynowicz-Kieryłło.
Wybory prezydenckie 2020. Szefowa kampanii Andrzeja Dudy Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. (Twitter, Fot: Twitter/PiS)
d17xq3i

Była pierwszym pełnomocnikiem (szybko się z tego wycofała) założyciela Altus TFI Piotra Osieckiego, który usłyszał zarzuty w aferze Get Back. Prawnikiem stojącym za byłym senatorem Henrykiem Stokłosą. Pełnomocniczką prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego w czasach tzw. afery KNF. Stała za nim również w czasach osławionej sprawy z niebotycznymi zarobkami dyrektorek NBP. Próbowała nawet – jak twierdzili niektórzy – cenzurować dziennikarzy piszących o banku centralnym i jego prezesie.

To właśnie Jolancie Turczynowicz-Kieryłło zlecono wysłanie do sądu wniosków o usunięcie z "Gazety Wyborczej" i "Newsweeka" artykułów o związkach NBP z aferą KNF. "Broniłam wielu dziennikarzy w procesach, a nasza kancelaria jako pierwsza tłumaczyła orzeczenia Trybunału Praw Człowieka dotyczące wolności mediów. Poświęciliśmy wiele pracy temu zagadnieniu i rozważaniom dotyczącym granicy między interesem publicznym a wolnością prasy. Dlatego te zarzuty są dla mnie niezrozumiałe" – mówiła Onetowi w sierpniu ubiegłego Turczynowicz-Kieryłło, odnosząc się do zarzutów o "cenzurowanie" nieprzychylnych władzy redakcji.

Glapiński PAP
Glapiński (PAP, Fot: PAP)

Wcześniej adwokatka w głośnych procesach, m.in. policjantów oskarżonych w sprawie Krzysztofa Olewnika. Twórczyni kampanii społecznych. Od lat udzielająca bezpłatnych porad prawnych, ale też zarabiająca ogromne pieniądze. Bydgoska radna AWS, jesienią 2019 r. – kandydatka PiS do Senatu z okręgu pilskiego.

d17xq3i

Zapalona szachistka. Talent.

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło rozgrywa właśnie swoją najważniejszą partię. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy ta bliska obozowi władzy mecenas zostanie szefową jego kampanii.

Wybory prezydenckie. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło to niespodzianka

d17xq3i

– To prezydent osobiście zdecydował, że pani mecenas Turynowicz-Kieryłło będzie szefową jego kampanii – przyznaje w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik sztabu Andrzeja Dudy, europoseł Adam Bielan. Prezydent – jak się dowiadujemy – rozważał kilku kandydatów na tę funkcję. Ostatecznie stanęło na znanej w świecie politycznym – zwłaszcza w obozie władzy – prawniczce.

Jak słyszymy nieoficjalnie, sztabowcom – i samej głowie państwa – bardzo zależało, żeby nazwisko pani mecenas w kontekście prac w sztabie prezydenckim nie wypłynęło do mediów przed oficjalną prezentacją tegoż. – Do końca chcieliśmy utrzymać tę informację w tajemnicy – przyznają nam dziś sztabowcy Dudy.

Wcześniej ludzie z jego otoczenia mówili: – Radzimy poczekać do południa, będą niespodzianki. Zapraszamy do siedziby sztabu.

d17xq3i

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło z pewnością taką niespodzianką jest.

CZYTAJ TEŻ: Ofensywa Porozumienia. Adam Bielan rzecznikiem sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, partia Jarosława Gowina z serią eventów

Wybory prezydenckie. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło to człowiek Jarosława Gowina

d17xq3i

"Zaskoczeni obecnością mecenas Turczynowicz-Kieryłło w sztabie prezydenta Andrzeja Dudy? To będzie objawienie tej kampanii! Merytoryka, zdrowy rozsądek, świeże spojrzenie i doświadczenie w wygrywaniu najtrudniejszych 'partii'. Do tego świetna prezencja i optymistyczny błysk w oku!" – napisał na Twitterze o nowej szefowej kampanii prezydenta wiceminister i jeden z liderów Porozumienia Kamil Bortniczuk.

Ta radość ludzi z partii Porozumienie z powodu nominacji Turczynowicz-Kieryłło absolutnie nie dziwi. Nowa szefowa kampanii Dudy jest człowiekiem Jarosława Gowina i jego formacji. To "gowinowcy" forsowali ją jako kandydatkę do Senatu z list PiS w wyborach parlamentarnych w październiku. Lokalni działacze z okręgu pilskiego nie byli z tego zadowoleni. Ostatecznie Jolanta Turczynowicz-Kieryłło do Senatu się nie dostała. Mandat otrzymał Adam Szejnfeld z Koalicji Obywatelskiej – zdobył prawie 78 tys. głosów (43,6 proc.), Turczynowicz-Kieryłło – 69 tys. (38,8 proc.)

Ale teraz jej polityczna kariera nabiera rozpędu. Turczynowicz-Kieryłło jako szefowa kampanii prezydenta to wielkie wzmocnienie ludzi Porozumienia Jarosława Gowina, o czym Wirtualna Polska pisała na początku tygodnia. Dowodem tego jest również powierzenie funkcji rzecznika sztabu głowy państwa Adamowi Bielanowi, politykowi Porozumienia.

Gowin PAP
Gowin (PAP, Fot: PAP)

– To wyraźny znak, że prezydent chce obrać "kierunek na centrum" i powalczyć o wyborców bardziej umiarkowanych, niezainteresowanych permanentnym politycznym konfliktem – oceniają zorientowani w wewnętrznej sytuacji w obozie władzy.

d17xq3i

Partia Porozumienie, której przewodniczy Jarosław Gowin, wciąż stara się o pozyskiwanie elektoratu domagającego się zmian, ale bardziej ewolucyjnych. Takich wyborców będzie potrzebował Andrzej Duda w majowych wyborach. Wie o tym też sam Gowin.

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło – jako szefowa kampanii – ma to zagwarantować. Do zdobycia jest w sumie 10 milionów głosów. Mniej więcej tyle będzie potrzebował prezydent, by uzyskać reelekcję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17xq3i
d17xq3i

Podziel się opinią

Share
d17xq3i
d17xq3i
Więcej tematów