Trwa ładowanie...
d46f4cw

Wybory prezydenckie 2020. Czy młodzi wyborcy zmienią wynik głosowania? [ANALIZA]

Prawie 2 miliony nowych wyborców, którzy jeszcze nie głosowali w wyborach prezydenckich, może zadecydować kto będzie prezydentem Polski. Dzisiejsi 18-22-latkowie to być może klucz do sukcesu w najważniejszych wyborach prezydenckich od lat. Czego chcą młodzi i komu uda się przeciągnąć ich na swoją stronę?
Share
Czy młodzi wyborcy zaufają prezydentowi Andrzejowi Dudzie?
Czy młodzi wyborcy zaufają prezydentowi Andrzejowi Dudzie?Źródło: East News, Fot: PIOTR MOLECKI
d46f4cw

Co roku pełnoletność osiąga około 400 tys. osób. Te nowe roczniki, a łącznie od 2015 roku jest ich już prawie 2 miliony osób, to zupełnie nowe spojrzenie na politykę. Chyba jeszcze nigdy tak wiele nie zależało od głosów tych, którzy nie musieli wybierać pomiędzy Bronisławem Komorowskim a Andrzejem Dudą, nie pamiętają Donalda Tuska w roli premiera a Prawo i Sprawiedliwość przez całe ich dorosłe życie to partia władzy.

Rozkład wiekowy wśród najmłodszych uprawnionych do głosowania. StanPolityki.pl
Rozkład wiekowy wśród najmłodszych uprawnionych do głosowania.Źródło: StanPolityki.pl

Czy tradycyjny bunt młodych w stosunku do władzy zadecyduje o wyniku wyborów? Czy młodzi przeważą szalę w sytuacji tak wielkiej polaryzacji społeczeństwa i podziale Polski na dwa niemal równe obozy? Kto ma największą szansę na zdobycie ich zaufania i poparcia?

d46f4cw

Andrzej Duda otworzył swoje biuro. Przeciwnicy zostawili dla niego "prezent" [ZOBACZ WIDEO]

W 2015 r. królował Paweł Kukiz

Badania nie ułatwiają nam zadania, wrzucając grupę najmłodszych wyborców do przedziału 18-29 lat, co zaciemnia nam obraz tego, czego chcą wchodzący na rynek wyborczy najmłodsi.

d46f4cw

Dzięki badaniom exit poll wiemy jednak, że w 2015 roku grupę 18-29 zdominował Paweł Kukiz, zdobywając 41,6 proc. głosów wśród najmłodszych wyborców. Drugi był Andrzej Duda, który niespodziewanie wygrał I turę i ostatecznie został prezydentem w drugiej. Bronisław Komorowski mógł wśród młodych liczyć na zaledwie 14,4 proc. poparcia, a niewiele gorzej od niego wypadł Janusz Korwin-Mikke z wynikiem 12,3 proc.

Paweł Kukiz podbił serca młodych wyborców w 2015 roku. StanPolityki.pl
Paweł Kukiz podbił serca młodych wyborców w 2015 roku.Źródło: StanPolityki.pl

Młodzi wyborcy wybrali nowego w polityce Pawła Kukiza i Andrzeja Dudę odrzucając urzędującego prezydenta jako przedstawiciela władzy. Było to jeszcze bardziej widoczne w II turze wyborów, gdzie Andrzej Duda zdecydowanie wygrał wśród młodych z Bronisławem Komorowskim stosunkiem 60 proc. do 40 proc., co było jednym z powodów porażki prezydenta i rozpoczęło serię zwycięstw PiS.

W 2020 r. młodzi postawią na Andrzeja Dudę

Jeżeli spojrzymy na dane z badań IBSP to w grupie 18-29 w I turze wyborów liderem jest Andrzej Duda z poparciem około 30 proc. (jest to jednak dużo mniej niż poparcie ogółem dla Andrzeja Dudy sięgające 43-45 proc.). Na kolejnych miejscach są Szymon Hołownia, Robert Biedroń i Krzysztof Bosak (tu dominują głównie mężczyźni).

d46f4cw

Najgorzej w tej grupie wypada Małgorzata Kidawa-Błońska i Władysław Kosiniak-Kamysz, co powinno być znakiem ostrzegawczym dla kandydatki KO.

Młodzi chcą zmiany? Chyba mamy do czynienia z kolejnym politycznym mitem. StanPolityki.pl
Młodzi chcą zmiany? Chyba mamy do czynienia z kolejnym politycznym mitem.Źródło: StanPolityki.pl

To właśnie wśród osób w wieku 18-29 lat najwięcej jest tych, którzy nie wiedzą jeszcze, na kogo oddadzą swój głos w I turze (prawie 15 proc.). Jeszcze bardziej jest to widoczne w II turze, gdzie co czwarty młody wyborca jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje w starciu Andrzej Duda – Małgorzata Kidawa-Błońska lub nie wybiera się na II turę.

Jest to zdecydowanie najliczniejsza grupa, która najwyraźniej nie odnajduje się w obecnym podziale politycznym w kraju. Czy zatem uda się którejś stronie przekonać młodych do swoich racji i przeważyć szalę zwycięstwa na swoją stronę? W przypadku niemal remisowej II tury, to młodzi mogą wybrać nowego prezydenta Polski.

d46f4cw

Czego chcą młodzi?

Zacznijmy od poglądów politycznych. Jak pokazało grudniowe badanie IBSP aż 1/3 młodych (w wieku 18-29 lat) nie potrafiła wskazać swoich poglądów politycznych w tradycyjnej skali prawica – lewica.

Także 1/3 wskazała, że ma poglądy prawicowe a tylko 15 proc., że utożsamia się z lewicą. Co ciekawe, to właśnie w tej grupie wiekowej jest największy odsetek tych, którzy nie potrafią określić swoich poglądów, po raz kolejny udowadniając, że młodzi coraz bardziej wymykają się tradycyjnym podziałom.

Oto poglądy polityczne młodych Polaków. StanPolityki.pl
Oto poglądy polityczne młodych Polaków.Źródło: StanPolityki.pl

Podział religijny też nie jest jednoznaczny. Wśród osób w wieku 18-29 lat co piąta osoba deklaruje, że jest niewierząca (najwyższy odsetek wśród wszystkich przedziałów wiekowych), 1/3 wskazuje, że jest wierząca regularnie praktykująca (najniższy odsetek wśród wszystkich przedziałów wiekowych), a kolejna 1/3 wierzy, ale nie praktykuje (znowu najwyższy odsetek wśród wszystkich grup wiekowych).

Większość młodych polskich wyborców to ludzie wierzący. StanPolityki.pl
Większość młodych polskich wyborców to ludzie wierzący.Źródło: StanPolityki.pl

Przedstawia nam to obraz młodych, którzy kolejny raz wymykają się prostym podziałom i nie dają się zaszufladkować. Co wiemy jeszcze o młodych? 65 proc. z nich nie chce, by podnosić wysokość 500+ (najwyższy odsetek przeciwny waloryzacji wśród wszystkich grup wiekowych).

Młodzi a waloryzacja 500+. StanPolityki.pl
Młodzi a waloryzacja 500+.Źródło: StanPolityki.pl

Także 65 proc. uważa, że walka ze smogiem powinna być priorytetem, a aż 80 proc. twierdzi, że ochrona środowiska i ograniczenie zużycia plastiku powinny być wśród najważniejszych zadań rządu.

Młodzi wyborcy są wrażliwi ekologicznie. StanPolityki.pl
Młodzi wyborcy są wrażliwi ekologicznie.Źródło: StanPolityki.pl

To tylko wycinek z badań IBSP na temat aktualnych tematów społecznych, ale jedno staje się jasne, nie ma dziś w Polsce partii a tym bardziej kandydata na prezydenta, który w zdecydowany sposób adresowałaby swój program do tej grupy wyborców.

Ekotrendu wśród młodych nie może lekceważyć żaden polityk zabiegający o ich poparcie. StanPolityki.pl
Ekotrendu wśród młodych nie może lekceważyć żaden polityk zabiegający o ich poparcie.Źródło: StanPolityki.pl

Młodzi coraz bardziej wypisują się z podziału politycznego obowiązującego w Polsce od 2005 roku na PiS i antyPiS (zapoczątkowany 15 lat temu od starcia Donalda Tuska z Lechem Kaczyńskim w wyborach prezydenckich). Obecni kandydaci mają niecałe 80 dni na znalezienie sposobu, by te 2 miliony wyborców, które w wyborach prezydenckich jeszcze nigdy nie głosowały, postawiło właśnie na nich, być może wskazując nowego prezydenta.

d46f4cw

O autorze: Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, założyciel serwisu StanPolityki.pl. Specjalizuje się w badaniach, analizach i prognozach wyborczych.

   Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Chcesz przeczytać więcej na ten temat? Zajrzyj na StanPolityki.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d46f4cw

Podziel się opinią

Share
d46f4cw
d46f4cw
Więcej tematów