Wybory kopertowe. Jest wniosek prokuratury
Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła w prokuraturze regionalnej wniosek o powołanie zespołu śledczego w związku z wyborami kopertowymi. Śledczy mają zbadać zawiadomienia dot. możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie - podaje RMF FM.
24.10.2024 | aktual.: 24.10.2024 15:20
Także komisja śledcza złożyła stosowne zawiadomienia w tej sprawie. Śledczy otrzymali zawiadomienia powstałe przy zatwierdzaniu raportu końcowego komisji śledczej ds. wyborów kopertowych.
Zobacz także
Jak informuje rozgłośnia RMF FM, prokuratura podjęła decyzję o powołaniu zespołu śledczego o ich lekturze po zapoznaniu się z tymi materiałami. Prokuratorzy mieli uznać, że jest to krok niezbędny krok do zbadania sprawy, "ze względu na jej skalę".
Komisja przekazała śledczym łącznie 10 zawiadomień. Dotyczą one natomiast 19 osób. Wśród nich znajdują się m.in. były premier Mateusz Morawiecki, byli ministrowie w rządach Zjednoczonej Prawicy: Michał Dworczyk, Jacek Sasin, Mariusz Kamiński, a także kilku wiceministrów, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a także Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i członkowie zarządów Poczty Polskiej i Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zespół śledczy w prokuraturze
W skład proponowanego przez prokuraturę zespołu śledczego miałoby wejść czterech doświadczonych prokuratorów. Samo prowadzone przez nich śledztwo wiązałoby się natomiast z koniecznością składania licznych wniosków o uchylanie immunitetów poselskich - podaje RMF FM.
Większość proponowanych zarzutów dla osób, o których mowa w zawiadomieniach dotyczy przekroczenia uprawnień, za co grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.