Bunt w SN. Sędziowie sprzeciwili się Manowskiej

30 sędziów Sądu Najwyższego złożyło dokument skierowany do I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. Orzekający w trzech izbach SN stwierdzili w nim, że nie zamierzają brać udziału w spotkaniach zwoływanych przez prezes SN - donosi TVP Info.

Sędziowie sprzeciwili się Małgorzacie Manowskiej, I prezes SN
Sędziowie sprzeciwili się Małgorzacie Manowskiej, I prezes SN
Źródło zdjęć: © East News | Filip Naumienko/REPORTER
Justyna Lasota-Krawczyk

24.10.2024 | aktual.: 24.10.2024 15:28

W złożonym piśmie sędziowie oświadczyli, że nie będą brać udziału w zwoływanych przez Manowską zgromadzeniach ogólnych Sądu Najwyższego, do czasu "przywrócenia ładu konstytucyjnego".

"Do czasu przywrócenia ładu konstytucyjnego w Sądzie Najwyższym, nie będziemy uczestniczyć w zwołanych zgromadzeniach ogólnych sędziów z uwagi na dopuszczenie do udziału w tych zgromadzeniach – w rozumieniu Konstytucji RP – do orzekania w Sądzie Najwyższym, manipulowania przebiegiem dotychczasowych zgromadzeń sędziów oraz dokonaniem nominacji na stanowiska prezesów tego Sądu z naruszeniem przepisów konstytucyjnych" - czytamy w oświadczeniu.

Pod pismem widnieją nazwiska 30 sędziów orzekających w Izbie Karnej, Izbie Cywilnej oraz Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN

Zgromadzenie Ogólne Sędziów jest najwyższym organem Sądu Najwyższego. W jego kompetencjach leży m.in. wybór kandydatów na funkcję pierwszego prezesa SN oraz podejmowanie uchwal w innych kluczowych sprawach dotyczących funkcjonowania Sądu Najwyższego.

Ostatnie zgromadzenie zostało zwołane przez Małgorzatę Manowską ponad cztery lata temu - w czerwcu 2020 roku.

"Ograniczyło się ono tylko do oświadczenia prof. Manowskiej, że nie ma kworum, bo jest za mało sędziów, gdyż część z nich udała się na urlopy. Dziwnym trafem były to osoby pochodzące z politycznych nominacji, a urlopów udzielono im akurat na ten dzień, w którym miało się odbyć Zgromadzenie" - pisał we wrześniu tego roku w mediach społecznościowych prof. Włodzimierz Wróbel, jeden z sędziów SN, którego podpis widnieje pod złożonym w czwartek oświadczeniem.

Nieprzypadkowa data

To, że pismo trafiło na biurko Manowskiej właśnie dzisiaj, nie jest przypadkiem. W czwartek, 24 października, miało odbyć się pierwsze od ponad czterech lat Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN.

Na posiedzeniu mają zostać rozpatrzone informacje o działalności wszystkich izb SN w latach 2019–2023, w tym nieuznawanej przez instytucje europejskie Izby Dyscyplinarnej - zauważa TVP Info.

Źródło: TVP Info, X, Facebook

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (434)