Wybór I prezes Sądu Najwyższego niekonstytucyjny? Ustalono termin wyroku

Wiadomo, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzeknie ws. konstytucyjności wyboru I prezesa SN. Ogłoszenie wyroku zaplanowano na wtorek - 24 października. Tym samym wtedy posłowie Prawa i Sprawiedliwości otrzymają odpowiedź na swój wniosek. Znany jest też skład sędziów, którzy zdecydują o wyniku sprawy. Znalazła się w nim między innymi Julia Przyłębska, prezes TK, co do wyboru której również były wątpliwości.

Wybór I prezes Sądu Najwyższego niekonstytucyjny? Ustalono termin wyroku
Źródło zdjęć: © PAP
Anna Kozińska

Polowie PiS we wtorek otrzymają odpowiedź na swój wniosek dotyczący konstytucyjności regulaminu wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Złożyli go w marcu i podkreślali wówczas, że zasady wyboru kandydatów na I prezesa SN określone są w regulaminie, a powinny w ustawie. Ponadto zwracali uwagę na brak uchwały Zgromadzenia Ogólnego SN o przedstawieniu prezydentowi kandydatów na I prezesa SN.

O tym, czy ich wątpliwości są zasadne, zdecyduje Trybunał Konstytucyjny w składzie: Julia Przyłębska (przewodniczący składu), Mariusz Muszyński (sprawozdawca), Leon Kieres, Justyn Piskorski, Andrzej Zielonacki.

Sprawa bezpośrednio dotyczy prof. Małgorzaty Gersdorf, która w 2014 roku została powołana na funkcję I prezesa SN. PiS chce też, by TK uznał za niebyłe lub nieskuteczne czynności dokonywane przez nią do tej pory.

Według Sądu Najwyższego "nie ma żadnych podstaw do kwestionowania prawidłowości wyboru i powołania prof. Gersdorf na stanowisko I prezesa SN ".

Zobacz też: Prezes Sądu Najwyższego w Sejmie. Śmiechy i pokrzykiwania posłów PiS

Wątpliwości dotyczące Przyłębskiej

Wcześniej Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dot. weryfikacji przez sąd w trybie cywilnym powołania prezesa TK, są niekonstytucyjne. Sąd Najwyższy odmówił z kolei odpowiedzi na pytanie prawne dot. legalności wyboru Julii Przyłębskiej na to stanowisko.

Decyzję SN komentowały niemieckie media. - To była okazja do obrony państwa prawa. Sąd Najwyższy ją zaprzepaścił - podał „Sueddeutsche Zeitung”.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (203)