Trwa ładowanie...

Wybór I prezes Sądu Najwyższego niekonstytucyjny? Ustalono termin wyroku

Wiadomo, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzeknie ws. konstytucyjności wyboru I prezesa SN. Ogłoszenie wyroku zaplanowano na wtorek - 24 października. Tym samym wtedy posłowie Prawa i Sprawiedliwości otrzymają odpowiedź na swój wniosek. Znany jest też skład sędziów, którzy zdecydują o wyniku sprawy. Znalazła się w nim między innymi Julia Przyłębska, prezes TK, co do wyboru której również były wątpliwości.

Share
Wybór I prezes Sądu Najwyższego niekonstytucyjny? Ustalono termin wyrokuŹródło: PAP
d3ja2no

Polowie PiS we wtorek otrzymają odpowiedź na swój wniosek dotyczący konstytucyjności regulaminu wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Złożyli go w marcu i podkreślali wówczas, że zasady wyboru kandydatów na I prezesa SN określone są w regulaminie, a powinny w ustawie. Ponadto zwracali uwagę na brak uchwały Zgromadzenia Ogólnego SN o przedstawieniu prezydentowi kandydatów na I prezesa SN.

O tym, czy ich wątpliwości są zasadne, zdecyduje Trybunał Konstytucyjny w składzie: Julia Przyłębska (przewodniczący składu), Mariusz Muszyński (sprawozdawca), Leon Kieres, Justyn Piskorski, Andrzej Zielonacki.

Sprawa bezpośrednio dotyczy prof. Małgorzaty Gersdorf, która w 2014 roku została powołana na funkcję I prezesa SN. PiS chce też, by TK uznał za niebyłe lub nieskuteczne czynności dokonywane przez nią do tej pory.

d3ja2no

Według Sądu Najwyższego "nie ma żadnych podstaw do kwestionowania prawidłowości wyboru i powołania prof. Gersdorf na stanowisko I prezesa SN ".

Zobacz też: Prezes Sądu Najwyższego w Sejmie. Śmiechy i pokrzykiwania posłów PiS

Wątpliwości dotyczące Przyłębskiej

Wcześniej Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dot. weryfikacji przez sąd w trybie cywilnym powołania prezesa TK, są niekonstytucyjne. Sąd Najwyższy odmówił z kolei odpowiedzi na pytanie prawne dot. legalności wyboru Julii Przyłębskiej na to stanowisko.

Decyzję SN komentowały niemieckie media. - To była okazja do obrony państwa prawa. Sąd Najwyższy ją zaprzepaścił - podał „Sueddeutsche Zeitung”.

d3ja2no
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ja2no
Więcej tematów