Trwa ładowanie...

Niemieckie media komentują decyzję SN ws. Przyłębskiej. "Zaprzepaszczona szansa"

- To była okazja do obrony państwa prawa. Sąd Najwyższy ją zaprzepaścił - podaje „Sueddeutsche Zeitung”. Dlaczego? Z obawy przed Prawem i Sprawiedliwością.

Niemieckie media komentują decyzję SN ws. Przyłębskiej. "Zaprzepaszczona szansa"Źródło: PAP
du4ni5u

- Sąd Najwyższy zaprzepaścił ważną okazję obrony państwa prawa - pisze dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. Tymi słowami odnosi się do odmowy przez Sąd Najwyższy odpowiedzi na pytanie prawne ws. umocowania Julii Przyłębski jako prezes Trybunału Konstytucyjnego.

- W czasie, kiedy ich niezawisłość jest zagrożona, sędziowie najwyraźniej nie chcą pełnej konfrontacji z PiS-em. Właśnie to oznaczałaby decyzja na niekorzyść prezes Przyłębskiej – wnioskuje dziennik.

PiS pracuje nad obsadą Sądu Najwyższego

Dodaje, że Sąd Najwyższy decyduje także o zgodności z prawem wyborczym i zasadami wyboru prezydenta. Teoretycznie mógłby też później decydować ws. rzekomo niezgodnie z prawem wybranych przez PiS sędziów TK.

du4ni5u

- W praktyce jednak rząd zrobi wszystko, by jak najszybciej obsadzić Sąd Najwyższy swoimi ludźmi. Już teraz pracuje nad podstawami prawnymi – pisze SZ.

Zobacz też: Przyłębska o decyzji IPN w sprawie jej męża: To uczciwy człowiek

Trybunał Konstytucyjny zdegradowany

Dziennik dodaje, że odmowa odpowiedzi w przypadku Przyłębskiej nie oznacza, że TK został prawnie rehabilitowany.

- Wręcz przeciwnie: został zdegradowany do sądu partyjnego. Niektórzy sędziowie wzbraniają się przed kontaktowaniem w spornych kwestiach sędziów TK. A wielu Polaków może w przyszłości zaskarżyć wyroki Trybunału przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, bo wybrany niezgodnie z prawem sąd narusza ich prawo do sprawiedliwego procesu - komentuje monachijski dziennik.

opr. Katarzyna Domagała

du4ni5u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du4ni5u
Więcej tematów