Wspomnienia Chodorkowskiego z łagru
Koszmar w więzieniu! Miliarder spędził 10 lat w łagrze
Łagrowe opowiadania najważniejszego więźnia Rosji
Jest strażnik, który bije bez pozostawiania śladów. Oszust, którego policja wrobiła w morderstwo. Opuszczony nastolatek, włóczęga, kapuś... Więzień Rosji opisuje ukryty świat brutalności i korupcji, świat taki, w którym człowieczeństwo wciąż jednak zwycięża przemoc i zbrodnię.
Publikujemy fragmenty książki o rosyjskich łagrach i więzieniach oraz o Rosji, która jest więzieniem. Książka "Portrety z Łagru" Michaiła Chodorkowskiego ukazała się nakładem wydawnictwa Agora. Michaił Chodorkowski, do niedawna najważniejszy więzień Rosji, opisuje świat, w którym spędził 10 lat.
Chodorkowski w iście amerykańskim stylu wykorzystał właściwy moment i swoje koneksje, żeby zbudować imperium biznesowe. W 1995 roku jego bank Menatep przejął pakiet kontrolny udziałów w należącym do państwa koncernie naftowym Jukos za 300 milionów dolarów.
Zła sława oligarchy wciąż wlecze się za Chodorkowskim. On sam odpiera takie zarzuty, przypominając, że Jukos w chwili przejęcia miał trzy miliardy dolarów długów. Przypomina też, że dzięki restrukturyzacji i wprowadzeniu zarządzania zgodnego z polityką korporacyjną typową dla dojrzałych ekonomii Jukos ponownie stanął na nogi. I już wkrótce, w 2003 roku, stał się największym koncernem naftowym w Rosji, mającym 20-procentowy udział w produkcji całej branży. W tym samym roku "Forbes" oszacował fortunę Chodorkowskiego na 15 miliardów dolarów.
W 2002 roku Chodorkowski założył fundację Otwarta Rosja, realizującą w szerokim zakresie projekty społeczne i ekonomiczne. Zajmowała się promocją rozwoju internetu i wspieraniem uzdolnionej młodzieży, prowadziła edukację obywatelską, rozwijała działalność charytatywną. (...) Zaczął wspierać opozycję i coraz śmielej formułować cele polityczne dla Rosji. Miał wrażenie, że poprzez swoje działania utworzy również przestrzeń dla partii opozycyjnych. Wysuwał coraz więcej zarzutów wobec rosyjskiego rządu, krytykując brak fundamentalnych przemian w ojczystym kraju.
Wszystko to wytworzyło wrażenie, że Chodorkowski gotów był wziąć czynny udział w polityce, a nawet wystartować w zbliżających się wyborach prezydenckich. Władze sądziły, że posunął się o krok za daleko. Prokuratura oskarżyła Chodorkowskiego o niepłacenie podatków. Jego aresztowanie stanowiło spektakularny popis działania władz. W 2013 roku otrzymał wyrok 13 lat łagru.
Na następnych stronach galerii dowiesz się, jak wygląda życie w rosyjskim łagrze.
(evak)