Wybory parlamentarne 2019. Wtorek to ostatni dzień, kiedy można dopisać się do spisu wyborców
13 października wybory parlamentarne. Głos na kandydatów do Sejmu i Senatu można oddać poza miejscem zameldowania i zamieszkania. O tym, jak piszemy poniżej.
08.10.2019 10:44
W niedzielę, 13 października wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Lokale wyborcze w całej Polsce będą otwarte od godz. 7 do 21. Jeśli w niedzielę będziemy poza miejscem stałego zamieszkania także możemy oddać głos.
Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Do 8 października wyborca może złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania. Do 10 października wyborcy, którzy są za granicami Polski mogą składać wnioski o wpisanie do spisu wyborców w obwodach zagranicznych.
Z kolei do piątku, 11 października wniosek powinien złożyć wyborca, który chce dostać zaświadczenie o prawie do głosowania.
W wyborach parlamentarnych 2019 głosować może każdy obywatel, który posiada czynne prawo głosu. To osoba, która ukończyła 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania), nie jest ubezwłasnowolniona lub sąd nie odebrał jej praw obywatelskich lub wyborczych. Kandydować można z kolei po ukończeniu 21 lat. Jednoczesne kandydowanie do Sejmu i Senatu jest zabronione.
Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie poza miejscem zameldowania
Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców powinna złożyć osoba, która chce zagłosować w wyborach do Sejmu i Senatu poza miejscem zameldowania. Może wtedy głosować w gminie, w której mieszka na stałe, ale nie ma meldunku. Wniosek można złożyć również przez internet.
Wpis do rejestru wyborców jest jednorazowy, przypomina Państwowa Komisja Wyborcza. Zatem jeśli ktoś złożył taki wniosek przy okazji majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego, to wpisano go na listę wyborców tylko na tamte wybory.
Inaczej jest w przypadku spisu wyborców (nie rejestru). Wniosek o dopisanie do spisu umożliwi głosowanie w miejscu swojego czasowego pobytu, poza miejscem zameldowania. Jeżeli urzędnicy zgodzą się dopisać daną osobę, wtedy będzie to "na stałe". Więc jeśli podczas wyborów do PE przypisano kogoś do rejestru wyborców dla miasta, w którym nadal mieszka, ale nie ma tam meldunku, nie musi ponownie składać wniosku.
Zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje urząd gminy/miasta, w którym dany wyborca jest zameldowany albo na stałe dopisany do spisu wyborców. Z dokumentem można głosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Źródło PKW
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Biedroń wstrząśnięty spotem WP. Zaskakujące słowa o Jarosławie Kaczyńskim