Ostrzeżenie IMGW dla Wrocławia. Możliwe burze z gradem
IMGW wydało ostrzeżenie dla Wrocławia. Zgodnie z ostatnim komunikatem instytutu, w niedzielę w stolicy Dolnego Śląska możliwe są burze z intensywnymi opadami deszczu. Miejscami spadnie grad. Sytuacja uspokoi się dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek.
11.07.2021 13:23
W ostatnich dniach pogoda nie jest łaskawa dla mieszkańców Wrocławia. Wszystko za sprawą burz i ulew, jakie nawiedzają stolicę Dolnego Śląska. O ile sobota była chwilą wytchnienia od nagłych zjawisk atmosferycznych, o tyle w niedzielę znów może zagrzmieć. Tak wynika z ostatniego ostrzeżenia IMGW.
Ostrzeżenie IMGW dla Wrocławia. Możliwe burze z gradem
"Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad" - wynika z ostrzeżenia IMGW, które obowiązuje od godz. 12.00 w niedzielę do godz. 2.00 w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ocenił prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk na 85 proc. Ostrzeżenie dotyczące burz z gradem ma pierwszy stopień intensywności.
Uchwała PiS ws. nepotyzmu. Koalicjant komentuje: "To dotyczy każdej dużej partii"
Niestety, w niedzielę front burzowy przejdzie przez znaczną część Dolnego Śląska. Zagrzmi i popada w południowej części województwa. Dlatego też IMGW wydało podobne ostrzeżenia dla Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Kłodzka, Świdnicy, Ząbkowic Śląskich, Dzierżoniowa, Oławy czy Strzelina.
Meteorolodzy mają też dobre wiadomości. W poniedziałek i wtorek sytuacja na niebie powinna się uspokoić. Wrocław będzie wolny od opadów deszczu. Będzie przy tym dość ciepło - temperatura przekroczy 30 st. C.
Gdzie jest burza? Jak zachować się w trakcie ulewy?
Przed wystąpieniem burzy należy zabezpieczyć wszystkie przedmioty ruchome, znajdujące się na zewnątrz - chociażby na balkonie czy w ogródku. Wskazane jest też przeparkowanie samochodu w miejsce, gdzie nie będzie narażone na spadające konary lub inne ciężkie przedmioty.
Jeśli w trakcie ulewy znajdujemy się za kierownicą, dostosujmy prędkość do panujących warunków i unikajmy wjeżdżania w miejsca, gdzie zalegają spore ilości wody - zwykle pod wiaduktami tworzą się rozlewiska, które mogą uszkodzić samochód.
Bezwzględnie nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe.