PolskaWojna w Ukrainie. Morawiecki z pilnym apelem. "Tworzy się mapa ludobójstwa XXI wieku"

Wojna w Ukrainie. Morawiecki z pilnym apelem. "Tworzy się mapa ludobójstwa XXI wieku"

Wojna  w Ukrainie. Konferencja Mateusza Morawieckiego
Wojna w Ukrainie. Konferencja Mateusza Morawieckiego
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Sylwia Bagińska
04.04.2022 08:55, aktualizacja: 04.04.2022 10:09

- Potrzebne są zdecydowane sankcje, które złamią machinę wojenną Putina, inaczej kolejni niewinni ludzie będą umierać - powiedział w poniedziałek premier. Mateusz Morawiecki zaapelował o powstanie międzynarodowej komisji do zbadania zbrodni ludobójstwa w miastach w Ukrainie i zwrócił się wprost do Olafa Scholza, Emmanuela Macrona i Angeli Merkel.

- Po 40. dniach agresji rosyjskiej na Ukrainę nikt nie ma wątpliwości, że to, z czym mamy do czynienia, to jest czyste zło - rozpoczął swoje wystąpienie Mateusz Morawiecki. - Dzisiaj, kiedy patrzymy na te straszne zbrodnie na kobietach, dzieciach, całych rodzinach, to ten nasz krzyk powinien być jeszcze głośniejszy - podkreślił.

- Rosjanie dopuścili się zbrodni wyjątkowych, zbrodni ludobójstwa - powiedział premier i wspomniał o tym, co Ukraińcy odkryli po wycofaniu się rosyjskich wojsk z Buczy. Przypomnijmy, że w weekend ukraińskie władze opublikowały wstrząsające zdjęcia i nagrania z przedmieść Kijowa, z których wyparto rosyjskie wojska. Na filmach widać olbrzymie zniszczenia i ciała rozstrzelanych cywilów leżące na ulicach.

- Krwawe masakry, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze, zasługują na nazwanie ich po imieniu: to jest ludobójstwo. Ta zbrodnia musi być osądzona jak zbrodnia ludobójstwa - mówił Morawiecki.

Premier zaznaczył również, że "w takich chwilach musimy zdawać sobie sprawę, że ci, którzy milczą, nie zabierają głosu, są współodpowiedzialni". - Musimy mówić o tych zbrodniach i musimy im przeciwdziałać - zaapelował polityk.

- Wzywam liderów Unii Europejskiej do zdecydowanego działania, do wdrożenia takich działań, które wreszcie złamią machinę wojenną Putina, które zabiorą jej powietrze - zaapelował premier. Szef rządu wymienił m.in. doprowadzenie do skonfiskowania majątków Federacji Rosyjskiej zdeponowanych w bankach zachodniej Europy, które doprowadzą do skonfiskowania majątków oligarchów.

Premier zwrócił się do Emmanuela Macrona, Olafa Scholza i Angeli Merkel

Szef polskiego rządu zwrócił się wprost do prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

- Panie prezydencie Macron, ile razy negocjował pan z Putinem? Co pan osiągnął? Czy powstrzymał pan którekolwiek z tych działań, które miały miejsce? Ze zbrodniarzami się nie negocjuje, zbrodniarzy trzeba zwalczać - oznajmił.

- Dość tej gry na zwłokę niektórych liderów europejskich. Potrzebne są jasne, zdecydowane sankcje. Te dotychczasowe nie działają, potrzebne są zdecydowane działania, które złamią machinę wojenną Putina. Inaczej kolejni niewinni ludzie będą umierać - podkreślił premier.

Zdaniem Morawieckiego "rosyjska agresja to nie jest wyjątek przy pracy, to jest reguła". Premier wyjaśnił, że Rosja posługuję się agresją, jako zasadą swojej polityki. Polityk zaznaczył, że o tym europejskim przywódcom mówił już w listopadzie.

Morawiecki swoje słowa skierował także do kanclerza Niemiec Olafa Scholza. - To nie głosy niemieckich biznesów, niemieckich miliarderów, którzy teraz pewnie wstrzymują was od kolejnych działań, powinny być dzisiaj głośnio słyszane w Berlinie. To głos tych niewinnych kobiet i dzieci, głos tych mordowanych, powinien być usłyszany przez wszystkich Niemców i przez wszystkich polityków niemieckich - zaznaczył premier.

Morawiecki zwrócił się również do byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel. - Pani kanclerz, milczy pani od początku wojny. Tymczasem to właśnie polityka Niemiec przez poprzednie kilkanaście lat doprowadziła do tego, że Rosja ma dziś siłę wynikającą z monopolu na sprzedaż surowców - oznajmił.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej premier oświadczył także, że to Niemcy są głównym hamulcowym zdecydowanych sankcji wobec Rosji. - Pan premier Viktor Orban nie powstrzymywał sankcji i tak naprawdę głównym hamulcowym są wielkie państwa - te, które boją się o swój biznes - kontynuował.

Zobacz też: Putin jak Hitler? "Napisał wyraźnie, jakie ma wizje Rosji"

Mateusz Morawiecki o "mapie ludobójstwa XXI wieku"

- Te zbrodnie są wyjątkowe. Dziś widzimy, że tworzy się mapa ludobójstwa XXI wieku. Rosja jest dziś państwem totalitarno-faszystowskim. Musimy je razem powstrzymać - w ramach NATO, w ramach UE - dodał premier.

Morawiecki zaapelował o powstanie międzynarodowej komisji do zbadania zbrodni ludobójstwa w miastach w Ukrainie, która będzie się składała z lekarzy, prawników i ekspertów.

- Zbrodnia ludobójstwa musi zostać ukarana, musi zostać we właściwy sposób opisana, udokumentowana i osądzona. Proponujemy powołanie międzynarodowej komisji do zbadania tej zbrodni - podkreślił szef rządu.

- Potrzebne są zdecydowane sankcje, które złamią machinę wojenną Putina, inaczej kolejni niewinni ludzie będą umierać - mówił szef rządu.

- Dajmy ludziom na Ukrainie normalnie żyć, tak jak my w Europie. Konieczność, nawet lękliwych, przemienia w bohaterów. Zacznijmy myślenie od troski o drugiego człowieka, zacznijmy wreszcie działać skutecznie, by pomóc Ukrainie - dodał Morawiecki.

Premier zaapelował o wdrożenie radykalnego planu odejścia od ropy i gazu. - Jeżeli zostaniemy razem, będziemy silni. My, tutaj w Polsce, jeżeli będziemy razem w Europie, w ramach NATO, to będziemy bezpieczni. Tylko tak doprowadzimy do pokoju w Europie - podkreślił.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także