Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Makabryczne odkrycie w Buczy. "Cywile byli bici przed śmiercią" [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 40. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba przebywa z wizytą w Warszawie, gdzie spotkał się ze swoją brytyjską odpowiedniczką. - Ukraina wygrała bitwę o Kijów, ale wojna nadal trwa. Zbrodnie w Buczy to wierzchołek góry lodowej, w Mariupolu jest jeszcze gorzej - poinformował na konferencji prasowej. Wieczorem biuro prokurator generalnej Ukrainy Iryny Wenediktowej poinformowało, że w sanatorium dla dzieci w Buczy znaleziono ciała kolejnych pięciu ofiar ze związanymi rękami. "Zamordowani nieuzbrojeni cywile byli bici przed śmiercią" - głosi komunikat. Zapraszamy do śledzenia relacji Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Makabryczne odkrycie w Buczy. "Cywile byli bici przed śmiercią". Na zdjęciu ukraińskie wojsko po odbiciu Buczy Wojna w Ukrainie. Makabryczne odkrycie w Buczy. "Cywile byli bici przed śmiercią". Na zdjęciu ukraińskie wojsko po odbiciu Buczy Źródło: East News, fot: Lafargue Raphael/ABACA
d334kxq
d334kxq
  • • Rada Bezpieczeństwa ONZ nie zorganizuje spotkania 4 kwietnia na prośbę Rosji, która zażądała omówienia "prowokacji ukraińskich radykałów w Buczy". Rosja zapowiedziała już, że złoży kolejny wniosek w tej sprawie.

  • • Co najmniej 400 osób zginęło w Buczy w obwodzie kijowskim podczas rosyjskiej okupacji - poinformował w poniedziałek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko. - W dalszym ciągu sprawdzamy piwnice, domy. Ludzie chowali zabitych bezpośrednio na terenie przylegającym do budynków, na placach zabaw dla dzieci. Dlatego liczba zabitych jest aktualizowana - powiedział Denysenko. 

  • • W Buczy widać olbrzymie zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach. Na zdjęciach satelitarnych firmy Maxar Technologies widać głęboki rów, o długości ok. 14 metrów, znajdujący się na terenie wokół cerkwi św. Andrzeja. To masowy grób, w którym pochowano ok. 300 cywilów.

  • - Ukraina wygrała bitwę o Kijów, ale wojna nadal trwa. Przygotowujemy się na nową ofensywę o wielkiej skali. Zbrodnie w Buczy to wierzchołek góry lodowej, w Mariupolu jest jeszcze gorzej. (...) Półśrodki nie są już wystarczające. W imieniu ofiar z Buczy, w imieniu całego narodu ukraińskiego żądam od naszych partnerów podjęcia najsurowszych sankcji wobec Rosji jeszcze w tym tygodniu - przekazał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
Trwa łączenie
00:04, 05.04.2022

W wyniku ostrzału pociskami kasetowymi w Mikołajowie na południu Ukrainy zginęło 10 osób, w tym dziecko, a 46 zostało rannych. Rosyjskie wojsko znów użyło zabronionej amunicji kasetowej do ostrzału Mikołajowa.

23:45, 04.04.2022
23:38, 04.04.2022

Masakra w Buczy zmienia sytuację i powinna usunąć jakiekolwiek wahania w  kwestii dostarczenia Ukrainie broni czy nałożenia na Rosję najcięższych  sankcji - powiedział w poniedziałek wieczorem stacji BBC ukraiński  minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. 

22:54, 04.04.2022

Rząd Niemiec rozważa dostarczenie Ukrainie kolejnych systemów obronnych. Przyczyną było ujawnienie rosyjskich zbrodni wojennych w ukraińskim mieście Bucza.

22:36, 04.04.2022

Ciała w Buczy były widoczne na zdjęciach satelitarnych już od tygodni. To zaprzecza twierdzeniom Rosjan, że ciała pojawiły się dopiero po ich odejściu.

22:29, 04.04.2022

Alarm podniesiono też w rejonie Mikołajowa

22:21, 04.04.2022

"Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali przed chwilą przez telefon. Polska jest wstrząśnięta zbrodnią w Buczy i domaga się postawienia jej sprawców i ich mocodawców przed sądem" - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

22:11, 04.04.2022

Zbrodnie w Buczy są częścią rosyjskiego planu inwazji, o którym Stany Zjednoczone informowały jeszcze przed napaścią - powiedział w poniedziałek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Dodał, że wkrótce ogłoszona zostanie dodatkowa pomoc wojskowa dla Ukrainy.

21:58, 04.04.2022

Kolejne alarmy lotnicze. Syreny wyją w Sumach, Czerkasach i Kropywnyckach.

21:56, 04.04.2022

Alarm lotniczy w obwodzie zaporoskim.

21:54, 04.04.2022

"W powyborczą noc z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy zniszczyli wystawę zdjęć przedstawiającą wojenną rzeczywistość w napadniętej przez Rosjan Ukrainie. Pod zdjęciem kobiety z dzieckiem, która ukrywała się w podziemiach jednego ze szpitali, domalowana została gwiazda Dawida. Z oddali słowa wymalowane na kolejnych tablicach układają się w hasło 'Nie wierzcie [gwiazda Dawida] mediom'. Napis w otoczeniu zdjęć pokazujących tragedię napadniętych Ukraińców i to, jak się bronią, wygląda na próbę negowania rosyjskiej napaści" - pisze dziennikarz WP Patryk Michalski.

21:47, 04.04.2022

Alarm lotniczy w Kijowie.

21:45, 04.04.2022

"Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali przed chwilą przez telefon. Polska jest wstrząśnięta zbrodnią w Buczy i domaga się postawienia jej sprawców i ich mocodawców przed sądem. Aby zapobiec kolejnej zbrodni, Ukraina potrzebuje broni i twardej polityki wobec Rosji" - przekazał Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta.

21:42, 04.04.2022

- Viktor Orban jest dziś wyjątkowo bezczelnym, jawnym, bezwstydnym sojusznikiem Putina - powiedział lider PO Donald Tusk, komentując powyborcze wystąpienie premiera Węgier, podczas którego zaatakował on m.in. prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

21:39, 04.04.2022

"Ukraińskie matki zapisują rodzinne dane na ciałach swoich dzieci na wypadek, gdyby zginęły, a dziecko przeżyło. Europa wciąż dyskutuje o gazie" - pisze ukraińska dziennikarka Anastazja Łapatina.

21:32, 04.04.2022

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan spodziewa się, że w tym tygodniu zostaną ogłoszone kolejne amerykańskiej sankcje przeciwko Rosji - informuje dziennikarka CNN Natasha Bertrand.

21:25, 04.04.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołał w poniedziałek zespół do rozmów z Rosją w sprawie przygotowania i zatwierdzenia projektu umowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy - poinformował portal Ukraińska Prawda. Zgodnie z prezydenckim dekretem na szefa komisji mianowano głównego ukraińskiego negocjatora Dawyda Arachamiję.

21:22, 04.04.2022
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w rozmowie z Polsat News

Sytuacja w Buczy jest bardzo poważna i wymaga bardzo poważnych działań. Od lat nie mieliśmy do czynienia z taka skalą zbrodni. Sądzę, że będziemy się dowiadywać, iż jest ona jeszcze większa. Myślę, że to jest absolutnie konieczne, żeby te zbrodnie zostały jak najszybciej udokumentowane, żeby ich sprawcy zostali ustaleni, to już w tej chwili dzieje się, bardzo dużo jest podejmowanych tego typu inicjatyw, poszczególne kraje to robią, Polska takie śledztwo również prowadzi, prowadzi to śledztwo Ukraina, śledztwo prowadzą różne organizacje międzynarodowe. Kluczowe jest to, żeby to rzeczywiście zyskało wymiar globalny, dlatego że mamy dziś do czynienia ze sprawą absolutnie bezprecedensową.

21:18, 04.04.2022

- Stany Zjednoczone wspierają zespół prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego w dokumentowaniu i zbieraniu dowodów zbrodni w Ukrainie - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.


- To doniesienia i obrazy koszmarnej litanii okrucieństw, w tym min i pułapek podłożonych przez siły Putina, by skrzywdzić jeszcze więcej cywilów oraz spowolnić stabilizację i odbudowę zdewastowanych społeczności - powiedział Price. Zwrócił też uwagę, że w związku z rosyjskimi zbrodniami wojennymi USA będą domagać się usunięcia Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ.

21:10, 04.04.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z austriackim kanclerzem Karlem Nehammerem. "Omówiliśmy przebieg ukraińskiej obrony przed rosyjską agresją. Poinformowałem o haniebnych zbrodniach agresora w obwodzie kijowskim. Obaj zgadzamy się, że to zło musi zostać ukarane!" - przekazał ukraiński przywódca.

21:03, 04.04.2022

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się w poniedziałek z Markiem Krupińskim, Dyrektorem Generalnym UNICEF Polska.

20:52, 04.04.2022

Do poniedziałku na terytorium Rumunii przybyło blisko 620 tys. uciekinierów wojennych z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, wynika z poniedziałkowych szacunków MSW w Bukareszcie. Resort poinformował, że wśród uchodźców są zarówno obywatele Ukrainy docierający tam bezpośrednio ze swojego kraju, jak również osoby, które skorzystały z terytorium Mołdawii jako państwa tranzytu.

20:47, 04.04.2022

Polscy prokuratorzy zwrócili się do strony ukraińskiej deklarując pomoc przy wyjaśnieniu zbrodni wojennych w Buczy w Ukrainie - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. Dodała, że analogiczną deklarację skierowano do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

20:43, 04.04.2022

Biuro prokurator generalnej Ukrainy Iryny Wenediktowej poinformowało w poniedziałek wieczorem w komunikacie, że w sanatorium dla dzieci w Buczy znaleziono ciała kolejnych pięciu ofiar ze związanymi rękami.

Zamordowani "nieuzbrojeni cywile" byli bici przed śmiercią - głosi komunikaty prokuratury.

20:41, 04.04.2022

Dotychczas w całym kraju PESEL-e otrzymało ponad 625 tysięcy ukraińskich uchodźców. Według danych Cyfryzacji KPRM na pół miliona obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL, 96,5 proc. to kobiety i dzieci.

20:36, 04.04.2022

W województwie mazowieckim nadaliśmy do tej pory 112 980 numerów PESEL obywatelom Ukrainy, w tym 57 700 dzieciom i 55 280 dorosłym - poinformował w poniedziałek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Zaznaczył, że to największa liczba w skali województw.

20:30, 04.04.2022
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier

Moje obstawanie przy Nord Stream 2 było ewidentnym błędem. Stawialiśmy na budowę mostów, w które Rosja już nie wierzyła i przed którymi ostrzegali nas nasi partnerzy. Czuję gorycz, że nie udało nam się stworzyć wspólnego europejskiego domu, w którym znalazłaby się Rosja. Nie sprawdziło się podejście polegające na włączeniu Rosji do wspólnej architektury bezpieczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d334kxq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d334kxq
Więcej tematów