RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Horror w Kramatorsku. Pentagon ujawnia szczegóły [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Horror w Kramatorsku. Pentagon ujawnia szczegóły [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie. Horror w Kramatorsku. Pentagon ujawnia szczegóły [RELACJA NA ŻYWO]
FADEL SENNA
Marek MikołajczykMaciej Zubel

08.04.2022 | aktual.: 09.04.2022 00:28

Trwa 44. doba bestialskiej rosyjskiej inwazji na suwerenną Ukrainę. 50 osób zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu przekazał w piątek, że Rosja użyła rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Toczka-U. - Nie kupujemy zaprzeczeń Rosja - podkreślił amerykański urzędnik. Zapraszamy do śledzenia relacji Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie piątkowej relacji Wirtualnej Polski. Aktualna relacja dostępna jest tutaj.

Jak informuje BBC, powołując się na ustalenia jednego z zachodnich wywiadów, Rosja przeorganizowała swoje siły w Ukrainie. Nową rolę otrzymał gen. Aleksander Dwornikow, który ma odpowiadać za koordynację rosyjskiej inwazji.


- Ten konkretny dowódca ma duże doświadczenie w rosyjskich operacjach w Syrii. Dlatego spodziewalibyśmy się poprawy ogólnego dowodzenia i kontroli - przekazał rozmówca BBC, dodając, że Rosja może skupić się teraz na działaniach w Donbasie.


Jak przekazał urzędnik, priorytetem wojsk rosyjskich może stać się osiągnięcie   "pewnego rodzaju sukcesu" przed 9 maja, kiedy to w Rosji świętowany jest Dzień Zwycięstwa.

Administracja prezydenta Joe Bidena rozszerzyła w piątek ograniczenia eksportowe wobec Rosji i Białorusi w ramach zwiększania nacisku na Moskwę i Mińsk po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak poinformował Departament Handlu USA, nowa lista towarów objętych organiczeniami eksportu do tych krajów obejmuje m.in. nawozy sztuczne, łożyska kulkowe, zawory do rurociągów i szereg innych części, materiałów i chemikaliów.

Najnowsze zdjęcia z Borodzianki w obwodzie kijowskim. "Pod gruzami bloków mieszkalnych zniszczonych przez rosyjskie naloty znaleziono już 26 ciał. Prace trwają. (...) Z gruzów możemy wykopać setki ciał" - relacjonuje ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow wezwał kraje zachodnie do dostarczenia Kijowowi broni dalekiego zasięgu. "Potrzebujemy nie tylko sankcji, ale także broni. Jeśli ta sprawa zostanie odłożona, to samo stanie się w Europie" - przekazał w opublikowanym filmie.

Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego, potwierdził, że w wyniku ataku rakietowego na stację kolejową w Kramatorsku rannych zostało 109 osób. Liczba zabitych wzrosła do 52 ofiar.

Myślę, że miękkość, z jaką niektórzy na Zachodzie nadal traktują państwo rosyjskie, jest zła. Wiemy, kto nieustannie próbuje złagodzić sankcje. Ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wreszcie stało się to jasne w Europie: trzeba nałożyć naprawdę pryncypialne i naprawdę silne sankcje na Rosję. I nie jakieś częściowe ograniczenie eksportu rosyjskiej energii. Nie jakieś częściowe ograniczenie rosyjskiej żeglugi. Wiemy, kto opóźnia tę decyzję. Ale jestem przekonany, że zarówno ci politycy, jak i te kraje, zmienią swoje stanowisko pod presją tego, co Rosja robi przeciwko Ukraińcom i przeciwko wolności w Europie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym orędziu do narodu

- Odpowiedzialność jest nieunikniona - wysiłki całego świata będą skupione na tym, by dokładnie ustalić wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie, zarówno tych, którzy wydawali rozkazy, jak i tych, którzy je wykonywali - przekazał Zełenski.

Piątkowy atak rakietowy na dworzec w Kramatorsku, tak jak masowe morderstwa w Buczy i wiele innych rosyjskich zbrodni wojennych, powinien stać się jednym z zarzutów stawianych przed trybunałem, który z pewnością powstanie - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Francuski ambasador został wezwany na dywanik do resortu przy al. Szucha. To pokłosie kontrowersyjnych słów prezydenta Emmanuela Macrona o premierze Mateuszu Morawieckim. Spotkanie w MSZ trwało 20 minut. - Rozmowa z ambasadorem odbyła się w atmosferze bardzo dużego wzajemnego zrozumienia. Czas to nie jest rzecz całkowicie policzalna i czasami można sobie przez dwie minuty powiedzieć więcej, niż przez dwie godziny - oświadczył wieczorem rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

"Wolny świat jest pod wrażeniem godności i odwagi Ukrainy. Jestem zaszczycony spotkaniem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie, mogąc pokazać determinację Europy i zaangażowanie w dalsze wspieranie Ukraińców. Uznajemy europejskie aspiracje Ukrainy. Ukraina należy do naszej europejskiej rodziny" - poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

W piątek korytarzami humanitarnymi z obszarów Ukrainy zagrożonych działaniami wojennymi ewakuowano 6665 osób - przekazała wicepremier Iryna Wereszczuk. Dodała, że 5158 z nich przybyło do Zaporoża, są to mieszkańcy okupowanych terenów obwodu zaporoskiego i oblężonego przez Rosjan Mariupola.

"Nigdy nie dorównamy poświęceniu narodu ukraińskiego. Ale mobilizujemy naszą gospodarczą siłę, aby pociągnąć Putina do odpowiedzialności. Nałożyliśmy surowe sankcje na Rosję i już przygotowujemy szóstą transzę. Rosja upadnie, podczas gdy Ukraina maszeruje w kierunku europejskiej przyszłości" - przekazała w mediach społecznościowych szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która przebywa z wizytą w Kijowie.

Kolejne zdjęcia z Ukrainy. Na zdjęciu pozostałości po piątkowym ostrzale rakietowym w mieście Czuhujew w obwodzie charkowskim.

Obraz
© EPA, PAP

"U naszych wschodnich granic trwa wojna. Mocarstwo atomowe zaatakowało sąsiednie suwerenne państwo, którego jedyną winą było podążanie własną drogą w polityce wewnętrznej i zewnętrznej. Zaatakowana Ukraina walczy nie tylko o swoją niezawisłość, ale także o przyszłość Europy. Agresywna, nieprzestrzegająca żadnych reguł porządku międzynarodowego Rosja stanowi zagrożenie także dla nas" - pisze publicysta Jakub Majmurek.

"Nieuzasadniona agresja i okrucieństwa Rosji zburzyły podstawy aktu końcowego KBWE z Helsinek. Udział Rosji w OBWE stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i współpracy w Europie. Jeśli OBWE nie ma odpowiednich mechanizmów zawieszających, ustalcie procedurę i usuńcie Rosję" - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Ponad 45 tys. Ukraińców zostało bezprawnie deportowanych do Rosji i na Białoruś z okupowanych przez siły rosyjskie terenów Ukrainy - przekazała w piątek Tetiana Łomakina z kancelarii prezydenta Ukrainy, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Duński dziennikarz i ekspert zajmujący się gazociągami Nord Stream 1 i 2 Jens Hovsgaard w swojej książce "Gier, Gas und Geld” (Chciwość, gaz i pieniądze) opisuje sieć powiązań, kryjących się za powstawaniem Nord Stream 1 i 2. Pytany przez dziennik "Die Welt", czy Niemcy są odpowiedzialne za wojnę odpowiada: "powiedziałbym nawet, że Niemcy utorowały Putinowi drogę na Ukrainę".

Chociaż Shell zadeklarował w marcu, że przestaje kupować rosyjską ropę i gaz, to koncern kupuje mieszankę oleju napędowego, która składa się w 49,99 proc. z paliwa z Rosji. Taką informację przekazał w piątek ekspert ds. energii agencji Bloomberg Javier Blas.

W ramach zatwierdzonej dotąd pomocy wojskowej dla Ukrainy jest ok. 5 tys. kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin i 1,4 tys. przeciwlotniczych pocisków Stinger - poinformowała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dostawy objęły też "setki" dronów kamikadze Switchblade i kierowane laserowo rakiety.