"Wojna" między Kościołami prawosławnym i katolickim?
Rzecznik prawosławnego patriarchy
Moskwy i Wszechrusi Aleksija II, ojciec Wsiewołod Czaplin posłużył
się słowem "wojna", aby scharakteryzować atmosferę
stosunków między Kościołami prawosławnym i katolickim.
12.02.2004 | aktual.: 12.02.2004 20:44
Czaplin podkreślił jednocześnie znaczenie rozmów, jakie oba Kościoły "mogą prowadzić na temat przyszłości naszych stosunków".
W poniedziałek do Moskwy przybywa z pięciodniową wizytą kardynał Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Spotka się on z metropolitą smoleńskim i kaliningradzkim Kiriłłem, który w patriarchacie moskiewskim pełni funkcję ministra spraw zagranicznych.
Czaplin, zapytany przez dziennikarza Reutera, czy wizyta kardynała Kaspera może doprowadzić do pielgrzymki papieża do Rosji, odpowiedział: "Prezydenci krajów w stanie wojny raczej nie mogą się spotykać".
__"Kiedy wojna jest w toku i kiedy trwa agresja byłoby dziwne, aby głowy państw spotykały się w uroczystej atmosferze" - rozwinął to porównanie rzecznik Aleksija II.
Ojciec Czaplin dodał, że - jego zdaniem - "do rozmów na najwyższym szczeblu może dojść dopiero wtedy, gdy wszystkie problemy zostaną rozwiązane".
Nawiązując jeszcze do spotkań, jakie odbędzie w Moskwie kardynał Kasper, rzecznik Aleksija II powiedział: "Te spotkania będą jedynie krokami w naszych wspólnych wysiłkach mających na celu znalezienie rozwiązania problemów istniejących między obu Kościołami".
Czaplin powtórzył znane zarzuty, jakie patriarchat moskiewski kieruje pod adresem duchowieństwa katolickiego. Oskarżał je o prozelityzm wobec ochrzczonych w Kościele prawosławnym, o zabieganie o niewierzących, których w Rosji jest po okresie komunizmu bardzo wielu, itd.
"Wszystko zależy od dobrej woli Watykanu" - oświadczył Czaplin, sugerując że Kościół katolicki powinien zaniechać pracy misyjnej na terenach dawnego ZSRR, a jednocześnie nawiązać współpracę z Kościołem prawosławnym.
"Gdy Kościoły będą mogły powiedzieć na najwyższym szczeblu, że nie będą więcej między sobą współzawodniczyć", wrogość skończy się "raz na zawsze" - dodał rzecznik.
Jako przyczynę, dla której Moskwa nie posuwa naprzód sprawy spotkania papieża Jana Pawła II z patriarchą Aleksijem II, Czaplin wskazał "słabe zdrowie papieża".
"Znacznie ważniejsze są rezultaty rozmów, jakie możemy prowadzić na temat przyszłych stosunków naszych Kościołów" - podkreślił na zakończenie ojciec Czaplin.