Wnioski o pomoc dla powodzian. Jest deklaracja wojewody

Wnioski o pomoc dla powodzian będą realizowane na bieżąco; najczęściej zgłaszaną potrzebą są osuszacze - przekazał w środę wojewoda śląski Marek Wójcik

Posiedzenie sztabu kryzysowego
Posiedzenie sztabu kryzysowego
Źródło zdjęć: © PAP | Maciej Kulczyński
oprac. TWA

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl

Masz zdjęcie lub nagranie, na którym widać skutki ulew? Czekamy na Wasze materiały na dziejesie.wp.pl

Podczas sztabu kryzysowego we Wrocławiu wojewoda śląski podał, że pierwszy wniosek wpłynął we wtorek i został zrealizowany tego samego dnia.

- Dzięki ministrowi finansów mamy już zapewnione środki na wypłatę zasiłków dziś. Myślę, że w miarę wpływu wniosków, te wnioski będą na bieżąco realizowane - poinformował. Wójcik dodał, że najczęściej zgłaszaną przez mieszkańców potrzebą są osuszacze.

Kredyty mieszkaniowe powodzian przez 12 miesięcy będą umorzone

Na posiedzeniu poruszony został także temat dot. kredytów mieszkaniowych powodzian. Premier poinformował, że przez 12 miesięcy będą one umorzone. - Państwo - poprzez fundusz - weźmie na siebie spłatę tych kredytów - poinformował w środę premier Donald Tusk we Wrocławiu podczas kolejnego posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fala kulminacyjna zbliża się do Oławy. "Czekamy na najgorsze"

- Będziemy spłacali przez 12 miesięcy raty kredytu - my jako państwo, poprzez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - zapowiedział szef rządu.

Podkreślił, że "to umorzenie, nie przesunięcie". Premier zwrócił się do poszkodowanych przez powódź: "Przynajmniej na rok będzie mieli spokój ze spłatą kredytu".

Zagrożenie powodziowe
Zagrożenie powodziowe© WP

Minister finansów Andrzej Domański dodał, że umorzenie nie będzie zależne od wysokości raty kredytu. Zaznaczył, że udzielone wsparcie nie będzie podlegało zwrotowi.

Jak dodał Domański, wnioski będzie można składać w postaci papierowej, ale również elektronicznej. Szef resortu finansów dodał także, że rozmawiał z prezesem Związku Banków Polskich i z prezesami największych polskich instytucji finansowych. - Wyraziłem oczekiwanie, że sektor bankowy aktywnie włączy się do pomocy powodzianom. Otrzymałem zapewnienie, że trwają prace i są one już bardzo zaawansowane, nad systemem odraczania płatności rat, nie tylko za kredyty i pożyczki hipoteczne, ale także gotówkowe oraz kredyty zaciągane przez małe i średnie firmy - zaznaczył Domański.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)