"Sąd nie uwzględnił". To koniec sprawy Marszu Niepodległości
Sąd odrzucił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości dotyczące przeszukania jego siedziby we wrześniu. Uzasadnienie decyzji odroczono o siedem dni.
"Sąd odrzucił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości związane z przeszukaniem jego siedziby we wrześniu. Uzasadnienie decyzji odroczono o 7 dni" - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, prok. Norbert Antoni Woliński. Postanowienie jest prawomocne.
Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Bartosz Malewski, przekazał, że sąd w większości podzielił stanowisko prokuratora.
- Przyznał rację nam w tym zakresie, że policja, która dokonywała czynności, nie przekazała nam przed przystąpieniem do czynności, postanowienia o przeszukaniu siedziby - powiedział. Sąd uznał jednak, że brak zawiadomienia nie miał większego znaczenia dla sprawy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezydent podpisze ustawę incydentalną? Śliz ostrzega przez chaosem
Wcześniej zażalenie na przeszukanie złożyło Stowarzyszenie Imienia Przemysła II oraz inne podmioty korzystające z lokalu: Stowarzyszenie Marsz Zwycięstwa, Stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska i Fundacja Narodowy Instytut Społeczny.
- Sąd nie uwzględnił żadnego z zażaleń, nie uznając żadnego z zarzutów podniesionych przez skarżących. Przeszukanie uznał za zasadne, legalne i prawidłowe - przekazał prok. Woliński.
Sąd uznał, że znalezienie dowodów w siedzibie stowarzyszenia było wysoce prawdopodobne, a ich uzyskanie konieczne. Potwierdził też konieczność rozwiercenia zamków w drzwiach, gdyż oczekiwanie na klucze mogło skutkować usunięciem dowodów. Nowe zamki zamontowano na koszt policji, a klucze przekazano użytkownikom lokalu. Przeszukanie miało związek ze śledztwem dotyczącym przestępstw podczas marszu w 2018 r. Policja przeszukała także dom byłego przewodniczącego stowarzyszenia, Roberta Bąkiewicza.
Czytaj także: