Trwa ładowanie...
d32cye8

Wniosek o wotum nieufności dla Mariusza Kamińskiego. Sejm podjął decyzję

Sejm debatował nad wnioskiem o odwołanie szefa MSWiA. Dyskusja miała burzliwy charakter. Już na początku salę obrad opuścili posłowie PiS. Potem poseł Robert Kropiwnicki z PO nagle zasłabł. Ostatecznie wotum nieufności wobec Mariusza Kamińskiego zostało odrzucone.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejm debatuje nad odwołaniem szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego
Sejm debatuje nad odwołaniem szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d32cye8

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności dla Mariusza Kamińskiego złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej. Powodem są zeznania agenta Tomka. Tomasz Kaczmarek opowiadając o swojej pracy w CBA oskarżył byłego szefa agencji i jego zastępcę Macieja Wąsika o wywieranie nacisków. Sprawa dotyczyła willi w Kazimierzu Dolnym, która miała należeć do Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich.

Borys Budka uzasadnia wniosek o wotum nieufności dla Mariusza Kamińskiego. PiS wychodzi

W momencie, gdy Borys Budka zaczął uzasadniać wniosek o wotum nieufności, posłowie PiS, w tym Jarosław Kaczyński, zaczęli wychodzić. - Każdy przyzwoity poseł powinien głosować za tym, aby odwołać człowieka, który jest odpowiedzialny za zapaść polskich służb. Było tak wiele afer, że nie sposób je wymienić. Nawet CBA zostało okradzione z waszych pieniędzy - mówił szef PO.

d32cye8

Przeczytaj: Wniosek o odwołanie Mariusza Kamińskiego. Jest komentarz

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej przypomniał, że opinia publiczna miała poznać majątek premiera. - Panie premierze, czy dlatego toleruje pan szefa MSWiA we własnym rządzie, bo zdążył sprawdzić stan pana majątku? - pytał Budka. Według polityka "zło, zaczęło się w 2015 r., kiedy Andrzej Duda dopuścił, żeby Mariusz Kamiński został ministrem konstytucyjnym".

Zobacz też: Tarcia na linii Ziobro-Gowin. Kosiniak-Kamysz: to wygląda na zaplanowany scenariusz

d32cye8

Borys Budka do PiS: macie we własnych szeregach pospolitych przestępców

- Macie we własnych szeregach pospolitych przestępców. Jak nisko trzeba upaść, żeby okradać kontenery z ubraniami dla najuboższych. Słowo przepraszam jest wam obce. W tym miejscu powinien stać premier i przepraszać za mafię VAT-owską w ministerstwie finansów, za łapówki w KNF, za Mariana Banasia. Gdzie były wtedy służby i CBA? - pytał Budka.

Komisja do spraw służb specjalnych negatywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie Kamińskiego. Jarosław Krajewski z PiS uważał, że wotum nieufności jest bezpodstawne, niemerytorycznie. - Dominują przypuszczenia zamiast faktów. To atak polityczny. Minister Kamiński to najbardziej uczciwy i ideowy polityk. Wszyscy są równi wobec prawa - przekonywał.

Przeczytaj również: Adrian Zandberg o wotum nieufności dla Mariusza Kamińskiego: "Na zdrowie mu to nie wyjdzie"

d32cye8

Robert Kropiwnicki zasłabł w Sejmie

W trakcie swojego wystąpienia nagle zasłabł Robert Kropiwnicki z PO.

- Ile razy będziecie debatować w nocy, aby ukryć świństwa PiS-u i ile jeszcze osób musi zemdleć, żebyśmy musieli debatować o 12 nocy o służbach specjalnych? Zmieniliście służby specjalne w prywatną policję polityczną. Służby specjalne stały się służbami specjalnej troski o kolegów. Pytam pana ministra Kamińskiego. Jest pan partaczem, czy świadomie broni pan swoich kolegów ? - pytał Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy. Poseł zaprezentował na mównicy kajdanki.

d32cye8

Janusz Korwin-Mikke do Kamińskiego: liczyłem, że oczyści pan to bagno

Janusz Korwin-Mikke odniósł się bezpośrednio do Kamińskiego. - Wierzyłem i liczyłem na pana, że oczyści pan to bagno, jakim jest polskie życie polityczne. Jestem rozczarowany pana działaniem. Przykro mi - powiedział poseł Konfederacji. Robert Winnicki przekonywał, że "problemem jest to, że rządzący są po prostu nieudolni".

Szef MSWiA i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zabiera głos

d32cye8

- Wotum nieufności przyjmuje z pełnym spokojem - zapewnił szef MSWiA i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. - Wiosek opozycji został oparty o nierzetelne publikacje, które wcześniej były dementowane. Wśród osób, które usłyszały zarzuty, są posłowie związani zarówno z opozycją, jak i obozem rządzącym. Złodziej jest złodziejem, bez względu na to jaką legitymacje partyjną nosi - dodał.

Kamiński odniósł się też do zeznań, którymi obciąża go agent Tomek. - Przypominam, że Tomasz Kaczmarek składał zeznania w prokuraturze i przed sądem. We wszystkich wypowiedziach wskazywał, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy są właścicielami willi w Kazimierzu Dolnym. Jest też współautorem książki w tej sprawie. Po 11 latach nagle zmienił zdanie. Stało się to po tym, kiedy usłyszał zarzuty - zauważał koordynator służb specjalnych.

Mateusz Morawiecki broni swojego ministra

Swojego ministra bronił też Mateusz Morawiecki. - Przede wszystkim chciałbym wyrazić radość, że jest z nami na sali Robert Kropiwnicki. Życzę sił i zdrowia - zaczął. Potem premier pochwalił się jedną z akcji CBA, a następnie zaczął opisywać dokonania szefa MSWiA. Jego zasługą ma być m.in. to, że Polska pod względem sytuacji gospodarczej znacznie wyprzedza Ukrainę, mimo że po obaleniu komunizmu startowaliśmy z tego samego poziomu.

- Służby działają profesjonalnie. Zostały docenione przez inne służby z całego świata. Trudno mi zrozumieć, dlaczego chcecie odwołać ministra. To najlepszy szef służb specjalnych, jakiego Polska miała od długiego czasu. Proszę o docenienie jego zasług. Życie nie jest czarno-białe i bardzo wiele zawdzięczamy również Marianowi Banasiowi - dodał szef rządu.

Po wystąpieniu Morawieckiego doszło do głosowania. Wniosek o wotum nieufności został odrzucony. Za przyjęciem głosowało 216 posłów, przeciw 233, a jeden się wstrzymał - Paweł Kukiz. To oznacza, że Kamiński zostanie na swoim stanowisku.

Sejm.gov.pl
Podziel się

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d32cye8

d32cye8
d32cye8
Więcej tematów