Trwa ładowanie...

Włoski wywiad wskazuje cele Putina. Państwa NATO zagrożone

Włoski wywiad jasno wskazuje, że Kreml szykuje się na długą wojnę w Ukrainie. Tamtejsze służby specjalne w raporcie wskazały, że wzmocnieniem pozycji Rosji na arenie międzynarodowej mają być też dalsze cyberataki i ingerencja w politykę państw NATO.

Włoski wywiad alarmuje, że Putin będzie chciał cyberataków na państwa NATO.Włoski wywiad alarmuje, że Putin będzie chciał cyberataków na państwa NATO.Źródło: President.gov.ru
d25a3jn
d25a3jn

Jak zaznaczono w dorocznym sprawozdaniu, "dla Rosjan przerwa operacyjna jest konieczna dla regeneracji i przygotowania się na długą wojnę".

"Moskwa stara się wykorzystać ten okres względnego zastoju, by wznowić aktywność rosyjskiego kompleksu militarno-produkcyjnego, który choć zachowuje znaczące zdolności produkcyjne, zaczyna odczuwać skutki zachodnich sankcji" - oceniono w specjalnym raporcie.

d25a3jn

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poranny atak pod Donieckiem. Czeskie Wampiry zmorą Rosjan

Włoski wywiad przypomniał też, że zeszły rok zakończył się uznaniem przez Władimira Putina trudności w Donbasie w walce z siłami ukraińskimi. W dokumencie zaznaczono, że sygnał ten, połączony z propozycją przebudowy rosyjskich sił zbrojnych i ich wzmocnieniem do 1,5 miliona żołnierzy, "potwierdza zamiar kontynuowania konfliktu aż do osiągnięcia podstawowych celów, do jakich dąży Moskwa".

W raporcie za "nieprawdopodobną" uznano natomiast możliwość użycia przez Rosję broni nuklearnej w obecnym momencie.

d25a3jn

Włoski wywiad: Putin chce ingerować w politykę państw NATO

W ocenie włoskich służb Rosja "nie przestanie ingerować w dynamikę polityczną i procesy decyzyjne wewnątrz państw NATO, uciekając się jeszcze bardziej niż w przeszłości do metod przymusu i manipulacji takich jak cyberataki, dezinformacja, szantaż i podnoszenie kwestii migracji i energii".

Zaznaczono zarazem, że ten drugi temat "utraci na znaczeniu dzięki zaangażowaniu Zachodu, by znaleźć alternatywy dla energetycznego uzależnienia od Rosji".

W sprawozdaniu poruszona została też kwestia migracji. Odnotowano, że w zeszłym roku doszło do wzrostu liczby akcji ratunkowych prowadzonych przez statki organizacji pozarządowych przede wszystkim na wodach libijskich.

d25a3jn

Aktywność ta "jest często nagłaśniana w mediach społecznościowych przez osoby ułatwiające nielegalną imigrację jako gwarancja większego bezpieczeństwa podróży do Europy" - ostrzegł włoski wywiad.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25a3jn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d25a3jn
Więcej tematów