Włoski wywiad wskazuje cele Putina. Państwa NATO zagrożone

Włoski wywiad jasno wskazuje, że Kreml szykuje się na długą wojnę w Ukrainie. Tamtejsze służby specjalne w raporcie wskazały, że wzmocnieniem pozycji Rosji na arenie międzynarodowej mają być też dalsze cyberataki i ingerencja w politykę państw NATO.

Włoski wywiad alarmuje, że Putin będzie chciał cyberataków na państwa NATO.
Włoski wywiad alarmuje, że Putin będzie chciał cyberataków na państwa NATO.
Źródło zdjęć: © President.gov.ru
oprac. DAS

Jak zaznaczono w dorocznym sprawozdaniu, "dla Rosjan przerwa operacyjna jest konieczna dla regeneracji i przygotowania się na długą wojnę".

"Moskwa stara się wykorzystać ten okres względnego zastoju, by wznowić aktywność rosyjskiego kompleksu militarno-produkcyjnego, który choć zachowuje znaczące zdolności produkcyjne, zaczyna odczuwać skutki zachodnich sankcji" - oceniono w specjalnym raporcie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Włoski wywiad przypomniał też, że zeszły rok zakończył się uznaniem przez Władimira Putina trudności w Donbasie w walce z siłami ukraińskimi. W dokumencie zaznaczono, że sygnał ten, połączony z propozycją przebudowy rosyjskich sił zbrojnych i ich wzmocnieniem do 1,5 miliona żołnierzy, "potwierdza zamiar kontynuowania konfliktu aż do osiągnięcia podstawowych celów, do jakich dąży Moskwa".

W raporcie za "nieprawdopodobną" uznano natomiast możliwość użycia przez Rosję broni nuklearnej w obecnym momencie.

Włoski wywiad: Putin chce ingerować w politykę państw NATO

W ocenie włoskich służb Rosja "nie przestanie ingerować w dynamikę polityczną i procesy decyzyjne wewnątrz państw NATO, uciekając się jeszcze bardziej niż w przeszłości do metod przymusu i manipulacji takich jak cyberataki, dezinformacja, szantaż i podnoszenie kwestii migracji i energii".

Zaznaczono zarazem, że ten drugi temat "utraci na znaczeniu dzięki zaangażowaniu Zachodu, by znaleźć alternatywy dla energetycznego uzależnienia od Rosji".

W sprawozdaniu poruszona została też kwestia migracji. Odnotowano, że w zeszłym roku doszło do wzrostu liczby akcji ratunkowych prowadzonych przez statki organizacji pozarządowych przede wszystkim na wodach libijskich.

Aktywność ta "jest często nagłaśniana w mediach społecznościowych przez osoby ułatwiające nielegalną imigrację jako gwarancja większego bezpieczeństwa podróży do Europy" - ostrzegł włoski wywiad.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Czytaj też:

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie