Trwa ładowanie...

Władze USA: sprzedaż Iranowi rosyjskich Su-30 naruszałaby embargo

• Amerykanie: transakcja wymaga aprobaty Rady Bezpieczeństwa ONZ
• Iran zapowiedział, że planuje współprodukcję rosyjskich maszyn
• Sankcje utrzymano mimo porozumienie ws. programu nuklearnego Iranu

Share
Władze USA: sprzedaż Iranowi rosyjskich Su-30 naruszałaby embargo
Źródło: Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0, fot: Vitaly V. Kuzmin
d2ppz64

Władze Stanów Zjednoczonych oświadczyły, że sprzedaż rosyjskich samolotów bojowych Su-30 Iranowi naruszałaby oenzetowskie embargo na broń, wciąż obowiązujące wobec Teheranu.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner podkreślił, że sprzedanie Irańczykom rosyjskich wielozadaniowych samolotów Su-30, porównywalnych z amerykańskimi F-15E, wymaga aprobaty Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Toner zapowiedział, że Stany Zjednoczone poruszą tę kwestię w kontaktach z Rosją. Dodał, że wszystkie sześć państw, które negocjowały porozumienie w sprawie ograniczenia irańskiego programu nuklearnego (USA, Rosja, W. Brytania, Chiny, Francja i Niemcy), "powinno w pełni zdawać sobie sprawę z tych ograniczeń".

d2ppz64

Irański minister obrony Husejn Dehkan powiedział w zeszłym tygodniu, że Iran kupi rosyjskie samoloty. Nie sprecyzował, jak duży miałby to być zakup i kiedy maszyny miałyby zostać dostarczone. Podkreślił natomiast, że Iran będzie uczestniczył w ich produkcji.

Porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego zakłada m.in. stopniowe znoszenie sankcji ONZ dotyczących sprzedaży broni Iranowi; na razie sankcje te pozostają w mocy.

Agencja Associated Press odnotowuje, że USA są też zaniepokojone dostarczeniem przez Rosję Iranowi nowoczesnego rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej S-300. Waszyngton przyznaje jednak, że w odróżnieniu od samolotów bojowych, ten system ma charakter obronny i nie jest objęty oenzetowskim zakazem.

d2ppz64

Podziel się opinią

Share
d2ppz64
d2ppz64
Więcej tematów