Wizyta Netanjahu w Polsce. Tusk odpowiada na list Dudy
W związku z planowanymi 27 stycznia 2025 roku uroczystościami 80-tej rocznicy wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, polski rząd deklaruje, że zapewni wolny i bezpieczny udział w tych obchodach najwyższym przedstawicielom Izraela - przekazało Centrum Informacyjne Rządu.
W związku z obchodami rocznicy wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Rada Ministrów przyjęła dziś uchwałę w tej sprawie.
"Zapewnienie bezpiecznego udziału przywódcom Izraela w uroczystościach 27 stycznia 2025 roku, polski rząd traktuje jako wpisujące się w oddanie hołdu narodowi żydowskiemu, którego miliony Córek i Synów stało się ofiarami Zagłady dokonanej przez III Rzeszę" - czytamy.
"Sprawa nabiera charakteru demonstracji politycznej"
- Sprawa jest oczywiście delikatna. Mamy z jednej strony werdykt MTK, a z drugiej strony jest dla mnie oczywiste od samego początku, że premier czy prezydent Izraela, czy inny przedstawiciel Izraela powinien mieć pełne prawo i poczucie bezpieczeństwa i poczucie bezpieczeństwa, jeśli wizytuje niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz, szczególnie w rocznicę. I dlatego prosiłem zarówno ministra sprawiedliwości, jak i ministra spraw zagranicznych, aby przygotowali uchwałę i kilka dni pracowali nad uchwałą - mówił Donald Tusk, komentując uchwałę.
- Prezydent chyba był świadomy, że rząd przygotowuje tego typu kroki i szczerze powiedziawszy, wystarczyło przekonać się w bezpośrednim kontakcie. Sprawa wymaga delikatności - komentował Donald Tusk, odnosząc się do listu Andrzeja Dudy.
- Wystarczyło zapytać. Dysponujemy informacją z ambasady, że państwo Izrael ma reprezentować minister edukacji. Cała ta sprawa nabiera charakteru demonstracji politycznej, zupełnie niepotrzebnie - ocenił Tusk, puentując, że "10 lat prezydentury, jak krew w piach".
Premier rządu podkreślił także, że uchwała dotyczy wyłącznie obchodów rocznicy wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Andrzej Duda zaapelował do rządu o zapewnienie ochrony Benjaminowi Netanjahu przed ewentualnym aresztowaniem, jeśli premier Izraela weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz w Polsce.
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania premiera Izraela
Przypomnijmy, w listopadzie 2024 roku Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, byłego ministra obrony Joawa Galanta oraz dowódcy Hamasu Al-Masriego.
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarża ich o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z wojną w Strefie Gazy i atakiem Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku.
Polska ratyfikowała Statut MTK w 2001 roku, zobowiązując się jako państwo przestrzegać jego postanowień.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Specjalny apel Dudy ws. Netanjahu. Znamy kulisy z Pałacu Prezydenckiego