Trwa ładowanie...
dj1bj8o
katyń

Witold Waszczykowski ujawni dokumenty dot. organizacji wizyt w Katyniu

Ujawnienie pierwszego z serii dokumentów dotyczących relacji ze Wschodem i organizacji wizyt w Katyniu w kwietniu 2010 roku zapowiedział w rozmowie z IAR szef MSZ Witold Waszczykowski.
Share
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiŹródło: PAP/EPA, Fot: Khaled Elfiqi
dj1bj8o

Pod koniec października ub. roku Waszczykowski informował, że oprócz dokumentów papierowych, udało się odtworzyć korespondencję elektroniczną. Mówił wówczas, że są to "setki bądź tysiące maili", które wymagają przejrzenia.

We wtorek szef MSZ powiedział, że dokumentacja była systematycznie przekazywana do prokuratury i być może jeszcze we wtorek pierwszy dokument z początku 2008 roku zostanie ujawniony.

- To był taki analityczny dokument, który radykalnie, drastycznie zmieniał polską politykę wschodnią. Przestawiał z ukraińskiej na prorosyjską i zaczął całą tę politykę zmieniać, która doprowadziła do błędnej oceny Rosji, błędnego zachowania polskiej polityki zagranicznej. Skończyło się, tak jak się skończyło - stwierdził Waszczykowski.

dj1bj8o

Uroczystości w Katyniu

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku Witold Waszczykowski podkreślił w TVP Info, że już w 2009 roku zaczęto mówić o uroczystościach w Katyniu. Ostatecznie w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej zaplanowano dwie uroczystości.

7 kwietnia 2010 roku w Katyniu byli ówcześni premierzy Polski i Rosji - Donald Tusk i Władimir Putin. 10 kwietnia w ceremonii na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu miał uczestniczyć prezydent Lech Kaczyński wraz z delegacją. Samolot z parą prezydencką na pokładzie rozbił się pod Smoleńskiem.

dj1bj8o

Podziel się opinią

Share
dj1bj8o
dj1bj8o
Więcej tematów