Witold Waszczykowski o możliwych karach na Polskę. "To nie jest jeszcze wyrok"

Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej. Polsce za niewykonanie decyzji grożą kary 100 tys. euro dziennie. – Nie chcemy tego lekceważyć. To nie jest jeszcze wyrok, ale stanowisko Trybunału – powiedział Witold Waszczykowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Witold Waszczykowski stwierdził, że komentarz Tuska ws. rządów PiS to skoordynowana akcja przeciwko Polsce
Witold Waszczykowski stwierdził, że komentarz Tuska ws. rządów PiS to skoordynowana akcja przeciwko Polsce (Agencja Gazeta, Fot: Jan Rusek)

Minister spraw zagranicznych mówił w radiowej Trójce, że unijny trybunał przesłał 27-stronnicowe pismo w tej sprawie i jest ono analizowane. Koło południa wnioski mają być przedstawione premier Beacie Szydło.

W lipcu Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał Polsce wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Jest to środek tymczasowy, o który wnioskowała Komisja Europejska do czasu wydania wyroku w tej sprawie. Wycinka mogła być prowadzona tylko z powodu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, ale zdaniem KE strona polska stosuje zbyt szeroką interpretację. Sędziowie trybunału zgodzili się z argumentacją Komisji.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański w reakcji na orzeczenie stwierdził, że "nigdy nie było intencją Polski, by nie wykonywać postanowień Trybunału".

Zobacz też: Komisja Europejska zdecydowała w lipcu o skierowaniu przeciw Polsce sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE. Co KE zarzuca Polsce?

Witold Waszczykowski o słowach Tuska

Szef MSZ odniósł się w Trójce do wpisu Donalda Tuska sprzed kliku dni. Przewodniczący Rady Europejskiej wyraził zaniepokojenie polityką rządu PiS, która jego zdaniem doprowadziła do ostrego sporu z Ukrainą, izolacji w UE, odejściem od rządów prawa i niezawisłości sądów oraz atakiem na organizacje pozarządowe i wolne media. "Strategia PiS czy plan Kremla?" – pytał na Twitterze Donald Tusk.

- Uważam, że jest to skoordynowana akcja przeciwko Polsce – skomentował Witold Waszczykowski. I przedstawił możliwe jej powody. Zdaniem szefa MSZ Donald Tusk jest wykorzystywany przez lewicowo-liberalne elity, które nie akceptują rządów PiS. Drugim powodem może być utrata wpływów. Trzecią przyczyną ma być polityka PiS. – Polska zaczęła prowadzić podmiotową politykę i to może się nie podobać innym państwom – stwierdził Witold Waszczykowski.