Trwa ładowanie...
ukraina

Donald Tusk alarmuje: strategia PiS czy plan Kremla?

Przewodniczący Rady Europejskiej czarno widzi przyszłość Polski pod rządami PiS. Wymienia kilka elementów polityki partii rządzącej, które jego zdaniem mogą cieszyć ekipę Władimira Putina.

Share
Donald Tusk alarmuje: strategia PiS czy plan Kremla?
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Dawid Zuchowicz
dwonwkq

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" - napisał Donald Tusk na Twitterze.

Zobacz też: Donald Tusk na przesłuchaniu

Stosunki polsko-ukraińskie rzeczywiście ostatnio są napięte. Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski oświadczył 9 listopada, że Polska uruchamia "procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski". W sobotę rząd przeszedł od słów do czynów: Światosław Szeremeta, sekretarz ukraińskiej Komisji ds. Wojen i Represji Politycznych, został zatrzymany na przejściu granicznym w Medyce. Do Polski nie może wjechać.

dwonwkq

Jest jednak światełko w tunelu ws. sporu o politykę historyczną: Polska i Ukraina uzgodniły, że zakaz poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy powinien zostać zniesiony - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta po posiedzeniu Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy.

Natomiast Bruksela nie ma dla polskiego rządu dobrych wiadomości: PE przyjął w środę rezolucję wzywającą nasz rząd do przestrzegania zasad praworządności i praw podstawowych, zapisanych w Traktacie o UE. Europosłowie zainicjowali też procedurę zmierzającą do uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu. Skutek może być taki, że Polskę obejmą sankcje.

dwonwkq

Podziel się opinią

Share
dwonwkq
dwonwkq
Więcej tematów