Jest decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE. Polska ma wstrzymać wycinkę Puszczy Białowieskiej
Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej. W razie naruszenia nakazu Trybunał zasądzi 100 tys. euro kary dziennie.
W wydanym po posiedzeniu Trybunału komunikacie podkreślono - jak informuje rmf24.pl - że Puszcza Białowieska, to jeden z najlepiej zachowanych naturalnych lasów w Europie. Charakteryzuje się on dużą ilością "starodrzewów, w szczególności drzewostanów stuletnich".
Trybunał podjął pod koniec lipca decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. Był to środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Resort środowiska w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości UE napisał na początku sierpnia, że wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, jak tego chce Komisja Europejska, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld zł.
Mimo zakazu wycinka w Puszczy Białowieskiej była nadal prowadzona. - To pierwszy przypadek w historii Trybunału Sprawiedliwości, w historii orzecznictwa europejskiego, kiedy państwo nie wykonuje postanowienia zabezpieczającego - przyznał niedawno prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
We wrześniu i październiku odbyły sie dwa wysłuchania przed Trybunałem Sprawiedliwości ws. wycinki Puszczy Białowieskiej. Sprawa dotyczyła środka tymczasowego z lipca br., o który wnioskowała KE. Zdaniem resortu środowiska działania prowadzone w puszczy przez ministerstwo i leśników mają na celu jedynie ochronę zagrożonych siedlisk i są ukierunkowane na zachowanie bezpieczeństwa publicznego, co jest zgodne z postanowieniem wiceprezesa Trybunału z lipca br.
W poniedziałek Trybunał uznał jednak, że strona polska nie ma racji i nakazał natychmiastowe wstrzymanie wycinki.
"Oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego Polska musi natychmiast zaprzestać działań aktywnej gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej. W razie stwierdzenia naruszenia tego nakazu Trybunał zasądzi zapłatę przez Polskę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 100 000 EUR dziennie" - czytamy w orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości.
Źródło: rmf24.pl, WP