Trwa ładowanie...

Wiemy, kto zastąpi gen. Mieczysława Gocuła na stanowisku szefa Sztabu Generalnego

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł we wtorek zakończy służbę wojskową. Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, jego obowiązki do czasu powołania nowego szefa będzie pełnił jego dotychczasowy I zastępca, gen. Michał Sikora. Bochenek, dopytywany czy Sikora będzie zastępował, czy też dostanie nominację na szefa SG, odpowiedział, że "teraz go będzie zastępował".

Share
Wiemy, kto zastąpi gen. Mieczysława Gocuła na stanowisku szefa Sztabu Generalnego
Źródło: PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski
d2pok3p

- Jeżeli będzie ostateczna decyzja co do tego, czy już na stałe będzie pełnił tę funkcję, to oczywiście państwa poinformujemy - dodał Bochenek.

Na pytanie, dlaczego decyzji ws. nowego szefa SG nie ma, choć już od kilku miesięcy było wiadomo, że gen. Gocuł z końcem stycznia skończy swoją misję, rzecznik rządu odpowiedział, że jest ciągłość, bo gen. Sikora był długo zastępcą gen. Gocuła i "będzie pełnił obowiązki do czasu powołania nowego szefa".

d2pok3p

Prezydent Andrzej Duda w maju 2016 r. wyznaczył gen. Gocuła na drugą kadencję na stanowisku szefa SG WP. Miała ona trwać trzy lata.

O tym, że gen. Gocuł miałby odejść pod koniec stycznia 2017 r., w październiku 2016 r. poinformowało Radio ZET. MON jeszcze w połowie grudnia 2016 r. podawało, że gen. Gocuł realizuje bieżące zadania i jednocześnie prosiło o "zaprzestanie rozpowszechniania spekulacji, niemających pokrycia w rzeczywistości". Informację o tym, że gen. Gocuł złożył rezygnację, potwierdził w rozmowie z PAP pod koniec grudnia 2016 r. szef BBN Paweł Soloch.

W ubiegły piątek na stronie internetowej SG WP opublikowano pismo gen. Gocuła do żołnierzy, pracowników wojska, weteranów, kombatantów oraz rodzin wojskowych. Jest ono opatrzone datą 31 stycznia 2017 r. Gen. Gocuł napisał w nim m.in., że dobiega końca jego służba na stanowisku szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a jednocześnie 31 stycznia 2017 roku zakończy zawodową służbę wojskową i pożegna się z mundurem.

d2pok3p

Podziel się opinią

Share
d2pok3p
d2pok3p
Więcej tematów