Trwa ładowanie...
dh49eky

Wielkie oszustwo - symbol i skarb kultury był podróbką

Jeden z duńskich narodowych skarbów kultury - płaska figurka niedźwiedzia okazała się falsyfikatem. Wiek zabytku oceniano na około 6 tys. lat, okazało się jednak, że figurka ma mniej niż 20. Muzeum Narodowe ma teraz spory problem. Piękno i wiek zabytku spowodowały, że uznano go jeden ze skarbów kultury, a sylwetka bursztynowego niedźwiedzia stała się logo wydawniczym Muzeum.

dh49eky
dh49eky

Bursztynowa mała płaskorzeźba, mieszcząca się w pudełku po zapałkach, trafiła do duńskiego Muzeum Narodowego w 1997 roku. Na podstawie jej formy, przypominającej kształtem prehistoryczne rysunki zwierząt, stwierdzono, że pochodzi ona z epoki neolitu, a może nawet z wcześniejszego okresu paleolitu.

Podejrzenia co do autentyczności przedmiotu pojawiły się w ubiegłym roku, gdy w ręce muzealników trafiła druga identyczna figurka. Badania mikroskopowe pozwoliły na stwierdzenie, że obie są wykonane z pomocą nowoczesnych, dwudziestowiecznych narzędzi.

Fałszerstwo odkrył kustosz muzeum Peter Vang Petersen. Przyznał, że wcześniej był przekonany o autentyczności bursztynowego niedźwiedzia. - Nie jest przyjemne być tak oszukanym - powiedział.

dh49eky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh49eky
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj