Trwa ładowanie...

Wielka czystka w armii. Antoni Macierewicz tworzy własną gwardię

Dziś największa jednostka w polskiej armii to oficerowie odesłani do rezerwy - informuje "Newsweek" opisując czystkę w armii, jaka dokonuje się pod rządami obecnego szefa MON Antoniego Macierewicza. - Dzięki Macierewiczowi stery w armii przejmą czterdziestolatkowie. Świeża krew. Wdzięczni. Lojalni. Ambitni. To będzie gwardia obecnego ministra - mówi tygodnikowi wysoki szarżą oficer.

Share
Wielka czystka w armii. Antoni Macierewicz tworzy własną gwardię
Źródło: Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
d48gkej

Zmiany kadrowe w resorcie rozpoczęły sie tuż po wyborach. - Na początku odwoływali hurtem. Zazwyczaj późnym popołudniem, wieczorem, w nocy. Polecieli szefowie większości departamentów i ci, którzy kojarzeni byli z Tomaszem Siemoniakiem, ministrem za rządów PO. Co innego, gdy znikają wojskowi urzędnicy, to dzieje się przy każdej zmianie władzy. Ale dwugwiazdkowi generałowie? Ludzie tacy jak generał Różański? Dowódca polskiej armii? - mówi "Newsweekowi" rozmówca związany Z MON.

W marcu zeszłego roku z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w ciągu kilku dni odeszło pięciu generałów (jedna piąta wszystkich w dowództwie),we wrześniu odwołany zostaje dowódca GROM, pułkownik Piotr Gąstał, zaraz po nim szef polskich komandosów, generał dywizji Piotr Patalong - wylicza "Newsweek". W listopadzie zwolnieni zostają szefowie pionu Służby Kontrwywiadu Wojskowego (awansowali jesienią 2015 r., już za czasów Antoniego Macierewicza)
. W grudniu dymisję składa generał broni Mirosław Różański, dowódca generalny polskiej armii. Z funkcji szefa Sztabu Generalnego rezygnuje także Mieczysław Gocuł, odchodzi również generał Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia.

To jednak nie koniec zwolnień. Raporty o zwolnienie ze służby piszą oficerowie sztabowi. A w planach resortu jest weryfikacja, która ma objąć wszystkich żołnierzy, którzy przepracowali choć jeden dzień przed sierpniem 1990 r., czyli w PRL.

Jak duża jest skala zwolnień w armii? Nie wiadomo. MON nie podaje listy osób, które od jesieni 2015 r. zostały zwolnione lub podały się do dymisji.

Oprac.: Violetta Baran

d48gkej

Podziel się opinią

Share
d48gkej
d48gkej
Więcej tematów