Trwa ładowanie...
d1bcup2

Więcej alertów smogowych. Normy będą ostrzejsze

Polacy będą częściej ostrzegani przed wysokim stężeniem pyłów i zanieczyszczeń w powietrzu. Obniżone zostaną wymagane poziomy, przy których służby będą musiały alarmować o smogu. Zmiany zaproponował resort środowiska, a zaakceptowało je właśnie Ministerstwo Zdrowia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zaostrzenie norm smogowych oznacza częstsze alarmy dla mieszkańców
Zaostrzenie norm smogowych oznacza częstsze alarmy dla mieszkańców (Agencja Gazeta, Fot: Franciszek Mazur)
d1bcup2

Zgodnie z nowymi regulacjami alarm smogowy ma być ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na metr sześciennych dla pyłu PM10. Z kolei poziom informowania miałby wynieść 100 mikrogramów. Teraz jest to odpowiednio: 300 i 200 mikrogramów na metr sześcienny.

O akceptacji przez resort zdrowia propozycji zaostrzenia norm ze strony Ministerstwa Środowiska poinformowała w komunikacie PAP. Eksperci zauważają, że obowiązujące obecnie w Polsce normy są najwyższymi wśród państw Unii Europejskiej.

d1bcup2

Wcześniej specjaliści z Ministerstwa Zdrowia postulowali wprowadzenie jeszcze bardziej restrykcyjnych norm, wskazując dwa kluczowe progi na 80 i 60 mikrogramów na metr sześcienny.

Urzędnicy resortu środowiska obawiali się jednak zbyt wysokich kosztów, które mogą spaść na samorządy. To one bowiem odpowiadają za ostrzeganie Polaków przed smogiem.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Jerzy Stuhr pozywa państwo za smog. Zdumiewająca reakcja posłanki Lichockiej

d1bcup2

Podziel się opinią

Share
d1bcup2
d1bcup2
Więcej tematów