Trwa ładowanie...

Wiceszef MSZ wzywa "w trybie pilnym" chargé d’affaires Francji

Wiceszef MSZ Marek Magierowski wezwał "w trybie pilnym" najwyższego rangą dyplomatę Francji - chargé d’affaires Sylvaina Guiaugué. Wyraził przy tym "oburzenie rządu RP po aroganckich słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona - poinformował w komunikacie resort spraw zagranicznych.
Share
Sylvain Guiaugué został w trybie pilnym wezwany do MSZ w związku z wypowiedzią prezydenta Francji Emmanuela Macrona
Sylvain Guiaugué został w trybie pilnym wezwany do MSZ w związku z wypowiedzią prezydenta Francji Emmanuela MacronaŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d3u4gfu

Emmanuel Macron, komentując w Bułgarii sprzeciw Polski wobec zaostrzenia dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych, ocenił, iż stawia się ona "na marginesie" Europy w "wielu kwestiach". - Polska nie definiuje dzisiaj przyszłości Europy i nie będzie definiować Europy jutra - podkreślił Macron na wspólnej konferencji z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem w Warnie

Jak podkreślono w komunikacie MSZ, wiceminister Magierowski na spotkaniu z chargé d’affaires Francji podkreślił, "że Polska, podobnie jak Francja, jest równoprawnym członkiem UE, posiadającym takie same prawa jak inne państwa członkowskie, z których będzie korzystała dla dobra kraju i swoich obywateli". "Zwrócił też uwagę, że dla Polski poszanowanie takich wartości jak demokracja, wolność, mają nadrzędne znaczenie" - czytamy.

d3u4gfu

Magierowski zapowiedział podczas spotkania, "że Polska będzie nadal aktywnie uczestniczyła w kształtowaniu przyszłości UE, zgodnie z zasadami jedności, spójności i solidarności". - W tym kontekście rząd RP sprzeciwia się wszelkim działaniom, które mogą prowadzić do podziałów i osłabienia UE - podkreślił cytowany w komunikacie wiceszef MSZ.

Odnosząc się do kwestii delegowania pracowników przypomniał podczas spotkania stanowisko Polski i państw Europy Środkowo-Wschodniej ws. obrony zasad wspólnego rynku. "Polska wspierając wszelkie działania na rzecz pogłębienia rynku wewnętrznego i wzmacniania konkurencyjności całej UE, wyraża sprzeciw wobec jakichkolwiek barier stanowiących przeszkodę dla swobody przepływu osób, usług i kapitału" - mówił wiceminister.

Magierowski "wyraził oczekiwanie, że Francja odrzuci język podziałów i rozbijania jedności UE, wyrażając gotowość do współpracy służącej interesom wszystkich państw członkowskich".

Zobacz także: Macron z wizytami w Europie Środkowo-Wschodniej. Do Polski i Węgier nie przyleci

d3u4gfu

Podziel się opinią

Share
d3u4gfu
d3u4gfu
Więcej tematów