WHO ostrzega. Leki na cukrzyce i odchudzanie coraz częściej podrabiane
W internecie oferowane są sfałszowane wersje preparatu wykorzystywanego w leczeniu cukrzycy i otyłości - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Leki te mogą być szkodliwe dla zdrowia. Oryginalny preparat jest wydawany na receptę, jednak ze względu rosnącą popularność jest często podrabiany.
Handlowa nazwa leku to Ozempic. Zawiera semaglutyd, który jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, jednak preparat okazał się skuteczny również w odchudzaniu.
Mimo że lek jest wydawany tylko i wyłącznie na receptę, coraz częściej dochodzi do jego podrabiania. Według WHO podróbki Ozempicu wykryto już w krajach europejskich, takich jak Wielka Brytania i Irlandia Północna, a także w USA i Brazylii.
WHO ostrzega
- WHO informuje pracowników służby zdrowia, organy regulacyjne i pacjentów, by byli świadomi istnienia sfałszowanych partii leku - podkreśliła dr Yukiko Nakatani, zastępca dyrektora generalnego WHO.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by zrezygnować ze stosowania podejrzanych leków oraz unikać zakupu preparatów z nieznanych lub niezweryfikowanych źródeł, np. w internecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zatrzymali do kontroli pociąg z Białorusi. Odkrycie w podwoziu
Organizacja zaznacza, że podrobione leki mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Sfałszowane produkty mogą albo nie zawierać wystarczającej ilości substancji czynnej, albo posiadać w składzie np. insulinę.
Semaglutyd przepisuje się osobom chorującym na cukrzyce typu 2. Substancja ma za zadanie obniżyć poziom cukru we krwi, dodatkowo zmniejsza także ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Produkty zawierające tę substancję również hamują apetyt, dlatego w niektórych krajach przepisuje się je celu zmniejszenia masy ciała. Preparaty oparte o semaglutyd nie wchodzą w skład zalecanego przez WHO zakresu leków wykorzystywanych do leczenia cukrzycy ze względu na swój wysoki koszt.