Wskazali 7 krajów. Niepokojące informacje dla świata
Tylko siedem krajów na świecie spełnia normy jakości powietrza ustalone przez WHO. Na ogromnym obszarze naszego globu przekroczone są normy dla PM2,5, czyli szkodliwych cząsteczek emitowanych przez pojazdy i przemysł.
20.03.2024 | aktual.: 20.03.2024 15:05
Badania wykazują, że tylko siedem krajów spełnia normy jakości powietrza ustalone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) - podaje brytyjski The Guardian, powołując się na raport szwajcarskiej organizacji IQAir. Firma zajmuje się badaniem jakości powietrza i czerpie informacje z ponad 30 ty.s stacji monitujących na całym świecie. Spośród 134 krajów uwzględnionych w badaniu, tylko siedem nie przekracza norm dla PM2,5.
PM2,5 to aerozole atmosferyczne, które w opinii WHO są najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych. Z raportów WHO wynika, że długotrwałe narażenie na działanie PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia. Z kolei krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężanie tego pyłu powoduje między innymi, wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia.
Tylko w tych krajach da się oddychać
Siedem wyszczególnionych w raporcie krajów, które jako jedyne spełniają normy to Australia, Estonia, Finlandia, Grenada, Islandia, Mauritius i Nowa Zelandia. Jako najbardziej zanieczyszczone kraje wskazano Bangladesz i Pakistan, w których poziom PM2,5 został przekroczony około 15 razy w stosunku do normy proponowanej przez WHO. Fatalną jakość powietrza mają również Indie, Tadżykistan i Burkina Faso.
Polska w drugiej połowie stawki
W raporcie na temat zanieczyszczenia powietrza stworzonym przez szwajcarską organizację, Polska uplasowała się w drugiej połowie stawki, zajmując 74. miejsce. Wskazano, że nasz kraj przekracza normy około trzykrotnie. Wśród 7812 miast, które umieszczono w rankingu, Warszawa zajęła 2071 miejsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szkodliwe powietrze w Wietnamie. Dzieci nie bawią się na dworze
Z powodu zanieczyszczenia powietrza wietnamskie matki zabraniają swoim dzieciom zabawy na świeżym powietrzu w stolicy kraju, Hanoi - podaje agencja Reutera. Raport IQAir wskazał Hanoi jako jedną z najbardziej zanieczyszczonych stolic świata. WHO w oświadczeniu dla agencji Reutera stwierdziło, że według ostrożnych szacunków około 60 tys. zgonów w Wietnamie jest rocznie związanych z zanieczyszczeniem powietrza.
Źródło: The Guardian, Reuters, IQAir, Wikipedia
Czytaj także: