Trwa ładowanie...
choroby
oprac. PJM
20-03-2024 09:58

Naukowcy alarmują. Są oporne na leki. Rośnie liczba zakażeń

Na całym świecie obserwuje się zwiększoną liczbę zakażeń spowodowanych przez grzyby odporne na leki. Według najnowszych badań, które zostały opublikowane w renomowanym piśmie naukowym "Pathogens and Immunity", rocznie dochodzi do ponad 150 milionów poważnych infekcji, z czego prawie dwa miliony kończą się śmiercią.

Na całym świecie obserwuje się zwiększoną liczbę zakażeń spowodowanych przez grzyby odporne na lekiNa całym świecie obserwuje się zwiększoną liczbę zakażeń spowodowanych przez grzyby odporne na lekiŹródło: Getty Images, fot: Omar Marques
d34zqlu
d34zqlu

Infekcje grzybicze, zwane również grzybicami skóry, mogą być spowodowane przez kontakt skóry z mikroorganizmami, które występują w glebie lub na powierzchni różnych przedmiotów, takich jak na przykład prysznice w miejscach publicznych. Innym źródłem zakażeń może być drugi człowiek lub zwierzęta domowe, które są nosicielami grzybów. Objawy takiej infekcji to zwykle wysypka, swędzenie, pieczenie i podrażnienie skóry.

W świetle danych epidemiologicznych, które zostały opublikowane w pismie "Microbial Cell", na całym świecie dochodzi do ponad 150 milionów poważnych infekcji grzybiczych rocznie, a prawie 1,7 miliona z nich kończy się śmiercią pacjenta.

Naukowcy alarmują. Rośnie liczba zakażeń lekoopornych

Profesorowie dermatologii, Thomas McCormick i Mahmoud Ghannoum, z Case Western Reserve University School of Medicine, w swoim artykule opublikowanym w "Pathogens and Immunity" alarmują o wzroście globalnej liczby zakażeń grzybiczych, które są odporne na leki. McCormick podkreśla, że "to nie jest problem, który dotyczy tylko poszczególnych pacjentów". Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała to za powszechne zagrożenie, które, jeśli nie zostanie opanowane, może mieć wpływ na całe systemy opieki zdrowotnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjątkowe odkrycie pod Opatowem. Złoty skarb przeleżał wieki pod ziemią

Szczególnie niepokojące jest pojawienie się gatunków grzybów opornych na wiele leków, takich jak Candida auris i Trichophyton indotineae. Pacjenci po operacjach onkologicznych i przeszczepach, którzy otrzymują leki wpływające na układ odpornościowy są szczególnie narażeni na tego rodzaju infekcje.

Lekooporny grzyb odkryty w Indiach

W badaniu, które zostało niedawno opublikowane w pismie "Emerging Infectious Diseases" zespół badawczy Ghannouma, we współpracy z Centers for Disease Control and Prevention (CDC), szczegółowo opisał przypadek grzyba Trichophyton indotineae, który nie tylko stał się oporny na leki, ale również przenosi się drogą płciową. Gatunek ten, odkryty w Indiach, pojawił się już w Chinach, Wietnamie, krajach europejskich, Kanadzie i Australii, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Iranie.

Autorzy badania podkreślają, że konieczne są odpowiednie działania, aby chronić ludzi przed grzybami wielolekoopornymi. Zaczynając od edukacji i zwiększania świadomości na ten temat. Ghannoum wskazuje, że "świadczeniodawcy muszą nadać priorytet stosowaniu testów diagnostycznych w przypadku nieznanej infekcji grzybiczej". Wczesne wykrycie może mieć ogromne znaczenie w poprawie wyników leczenia pacjentów.

d34zqlu

Źródło: PAP

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d34zqlu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34zqlu
Więcej tematów