Węgry mówią "nie". "Decyzja narusza jedność NATO"

Władze NATO zdecydowały o organizacji narady wraz z przedstawicielami Ukrainy. - Zwołanie takiego posiedzenia wbrew krytycznemu stanowisku Węgier narusza jedność Sojuszu - ocenił we wtorek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Węgry przeciwko decyzji NATO. "To narusza jedność Sojuszu. Na zdjęciu szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto
Węgry przeciwko decyzji NATO. "To narusza jedność Sojuszu. Na zdjęciu szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto
Źródło zdjęć: © EPA, PAP | MARTIN DIVISEK
oprac. MRM

21.03.2023 | aktual.: 21.03.2023 19:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Szijjarto odbył we wtorek rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, który zdecydował o zwołaniu Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ministerialnym 4 kwietnia, pomimo węgierskiego sprzeciwu.

Węgry po raz kolejny mówią "nie". "Decyzja narusza jedność NATO"

- Ta decyzja narusza jedność NATO, ale nie możemy nie przyjąć do wiadomości decyzji sekretarza generalnego - stwierdził Szijjarto. Dodał jednak, że na spotkaniu ma być dyskutowana kwestia ochrony mniejszości narodowych.

- Węgry nie poprą żadnej poważnej integracji, dopóki nie zostaną przywrócone prawa węgierskiej społeczności narodowej w Ukrainie - dodał Szijjarto, który przebywa we wtorek w Brukseli na spotkaniu ministrów państw unijnych odpowiedzialnych za sprawy europejskie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szef węgierskiej dyplomacji podkreślił, że do NATO mogą przystępować tylko kraje, które szanują prawa wspólnot narodowych. - Niestety, w przypadku dzisiejszej Ukrainy tak nie jest. Oczywiście nie jest to nowa sytuacja, od 2015 roku praktycznie stale ograniczane są prawa wspólnot narodowych, w tym węgierskiej - powiedział polityk.

W ostatnich latach rząd w Budapeszcie stale blokował zwołanie Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ministerialnym, domagając się poszanowania praw 150-tysięcznej mniejszości węgierskiej żyjącej na ukraińskim Zakarpaciu.

Źródło artykułu:PAP
węgrywojna w Ukrainieukraina