Węgierskie media o wizycie Viktora Orbana w Polsce: czarne owce trzymają się razem

"Mniej Brukseli, więcej państw narodowych" - to najczęściej cytowana przez węgierskie media wypowiedź premiera Węgier Viktora Orbana w Polsce. Węgierscy komentatorzy zwracają także uwagę na jedność zdań premierów Węgier i Polski w sprawie kryzysu migracyjnego i spraw unijnych. "Czarne owce trzymają się razem" - oceniają dziennikarze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Węgierskie media szeroko komentują spotkanie szefowej polskiego rządu Beaty Szydło z premierem Viktorem Orbanem
Węgierskie media szeroko komentują spotkanie szefowej polskiego rządu Beaty Szydło z premierem Viktorem Orbanem (PAP, Fot: Jacek Turczyk)

W piątek szef węgierskiego rządu złożył wizytę w Polsce. Rozmawiał z premier Beatą Szydło, prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Spotkał się także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Spotkanie Viktora Orbána i Beaty Szydło w Warszawie było szeroko komentowane w prasie węgierskiej. Najczęściej omawianymi tematami spotkania były kwestia migracji, sprawy unijne, duże projekty polsko-węgierskie oraz praworządność w Polsce. Według tygodnika "HVG" premier Węgier spektakularnie wyraził poparcie dla Polski, mówiąc, że postępowanie unijne prowadzone przeciw Polsce ma podłoże polityczne i przypomina inkwizycję, a Komisja Europejska próbuje odebrać państwom członkowskim coraz to nowe uprawnienia.

Rządowy portal "kormany.hu" zwraca szczególną uwagę na słowa Orbana, że: "Akceptujemy decyzję państw imigranckich, że stały się one imigranckimi, ale życzymy sobie, by przyjęły decyzję narodu węgierskiego, że my nie chcemy być, jak one". Media węgierskie zwracają też uwagę na słowa premier Szydło, że droga obrana przez rządy Polski i Węgier w kwestii nielegalnej migracji okazała się słuszna.

Dziennik "Magyar Nemzet" artykuł o spotkaniu zatytułował: "Polak-Węgier dwa bratanki - czarne owce trzymają się razem". Zdaniem komentatora gazety premierzy Polski i Wegier zademonstrowali podczas spotkania swoją siłę i jedność przed szczytem unijnym w Tallinie, podkreślając jednocześnie, że oba państwa nadal trwają przy stanowisku różniącym się od głównego nurtu europejskiego.

Źródło: polskieradio.pl

Polub WP Wiadomości