Dekret rządu Orbana. Zakaz uderzy w Ukrainę
Rząd Węgier wprowadził zakaz importu szeregu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy - wynika z rządowego dekretu. Oprócz zbóż zakaz obejmuje też mięso, jaja, miód czy wino.
Węgry, podobnie jak Polska, ogłosiły zakaz importu ukraińskich produktów rolnych. Wszystko ze względu na to, że towary zostają w krajach przyfrontowych, znacząco obniżając tam ceny i uderzając w działalność lokalnych rolników.
Węgierski dekret w tej sprawie został opublikowanywe wtorek wieczorem, a jego przepisy weszły w życie w środę. Według nowych przepisów niektóre kategorie produktów nie mogą być tymczasowo importowane z Ukrainy na Węgry.
Embargo na mięso, jaja i wino
Zakazem objęto łącznie 24 kategorie produktów, w tym różnego rodzaju mięsa (świeże i wołowe), jaja, miód, olej, chleb oraz wino. Przewoźnicy towarów nazwanych w dekrecie "wrażliwymi" muszą poświadczyć, że nie pochodzą one z Ukrainy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kryzys zbożowy w Polsce. "Wagony trafiały na bocznicę. Nikt nad tym nie panował"
Zakaz wwozu nie obowiązuje w przypadku, gdy towary są jedynie przewożone tranzytem przez terytorium Węgier. Przewoźnik musi jednak oświadczyć, że produkty opuszczą Węgry do końca siódmego dnia od wjazdu. Odpowiada on również za ewentualne naruszenie urzędowej pieczęci, którą przesyłki z produktami wrażliwymi będą opatrywane przy wjeździe na Węgry.
Budapeszt krytykuje KE
Rząd stwierdza w dokumencie, że utworzenie unijnych korytarzy solidarnościowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w państwach trzecich skutkowało sprzedażą produktów po niższych cenach w państwach unijnych.
"Wobec braku obowiązku przestrzegania surowych zasad produkcji wymaganych przez prawo UE produkty ukraińskie mają niepodważalną przewagę konkurencyjną, powodując poważne zakłócenia na rynku wewnętrznym państw członkowskich" – napisano w dekrecie.
"W związku z tym, że Słowacja zaczęła ograniczać stosowanie ukraińskiego ziarna, a Polska wprowadziła zakaz przywozu niektórych produktów z Ukrainy z dniem 15 kwietnia 2023 r., aby zapobiec dalszym zakłóceniom na rynku węgierskim, rząd postanowił wprowadzić (odpowiednie) środki na mocy niniejszego rozporządzenia do czasu podjęcia skutecznych wspólnych działań przez UE" – napisano w dokumencie rządowym.
Bruksela ma znaleźć rozwiązanie
Komisja Europejska zapowiedziała, że przedstawi propozycję rozwiązania kryzysu zbożowego. Według nieoficjalnych informacji może zgodzić się na zakaz importu niektórych towarów.
W sobotę minister rolnictwa Węgier poinformował, że po decyzji Polski również Węgry tymczasowo zablokowały import ukraińskiego zboża, nasion roślin oleistych i niektórych innych produktów rolnych, aby chronić swój rynek wewnętrzny.
Rządowy dekret będzie obowiązywał do 1 lipca br.
Czytaj więcej: