Trwa ładowanie...

Ważny apel NATO. "Musimy zajmować się kilkoma kryzysami"

- Nie możemy zapominać o wojnie w Ukrainie - apelował Jens Stoltenberg w przemówieniu na posiedzeniu Rady Nordyckiej w Oslo. Odnosząc się do sytuacji w Strefie Gazy, dodał, że "musimy zajmować się kilkoma kryzysami naraz"

Ważny apel NATO. "Musimy zajmować się kilkoma kryzysami"Ważny apel NATO. "Musimy zajmować się kilkoma kryzysami"Źródło: GETTY, fot: Anadolu Agency
d3nkp8w
d3nkp8w

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, Jens Stoltenberg, wyraził swoje stanowisko na temat sytuacji w Strefie Gazy i w Ukrainie. Jego zdaniem, konflikt na Bliskim Wschodzie nie powinien wpływać na wsparcie, jakie NATO udziela Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Izrael czeka syzyfowa kampania? "Hamas przetrwa jak ISIS"

- Należy spodziewać się nowych rosyjskich ataków na dostawy energii i infrastrukturę krytyczną. Nic nie wskazuje na to, aby Rosja dążyła do pokoju. Wręcz przeciwnie, planują bardziej ofensywną wojnę, dlatego wciąż musimy wspierać Ukrainę, a to oznacza jeszcze więcej broni - podkreślił Stoltenberg.

d3nkp8w

Sekretarz generalny NATO wyraził również swoje przekonanie, że prezydent Rosji, Władimir Putin, mógłby podjąć decyzję o zakończeniu wojny już teraz, zaprzestając ataków na Ukrainę. - Ukraina nie ma takiej możliwości. Jeśli przestanie się bronić, będzie okupowana, a okupacja nie będzie oznaczać pokoju dodał.

Stoltenberg podkreślił, że wsparcie udzielane Ukrainie przez kraje zachodnie jest nie tylko pomocą dla Ukrainy, ale również inwestycją w bezpieczeństwo Europy. Dodał, że determinacja Ukraińców w walce o swoją niezależność jest "wielkim zwycięstwem".

- Rosja przegrała. Stracili dziesiątki tysięcy żołnierzy, duże ilości sprzętu wojskowego. Utracili wpływy polityczne i są coraz bardziej izolowani - przypomniał.

Stoltenberg zaznaczył również, że "wszystkie kraje NATO zgadzają się, że Ukraina powinna zostać członkiem sojuszu".

NATO chce korytarzy humanitarnych w Strefie Gazy

Sekretarz generalny NATO wyraził również swoje obawy dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie. Według niego, konflikt w Strefie Gazy nie powinien przerodzić się w poważny konflikt regionalny. Stoltenberg wyraził obawę, że Iran, Hezbollah oraz inne grupy mogą wykorzystać sytuację do eskalacji przemocy.

d3nkp8w

Stoltenberg zapewnił, że kraje NATO opowiadają się za utworzeniem korytarzy humanitarnych oraz wstrzymaniem walk w celu pomocy ludności cywilnej.

- Operacje wojskowe muszą odbywać się w ramach prawa międzynarodowego, potępiamy ataki terrorystyczne na Izrael, a reakcja Izraela musi oszczędzać życie cywilów - zaznaczył.

Przed norweskim parlamentem w Oslo, gdzie trwają obrady Rady Nordyckiej, odbyła się propalestyńska manifestacja.

d3nkp8w
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3nkp8w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3nkp8w
Więcej tematów