NA ŻYWO

IDF: przejęliśmy kontrolę nad twierdzą wojskową Hamasu [RELACJA NA ŻYWO]

Twierdza wojskowa Hamasu zdobyta przez IDF
Twierdza wojskowa Hamasu zdobyta przez IDF
Źródło zdjęć: © IDF
Violetta BaranRadosław Opas

30.10.2023 21:50, aktual.: 31.10.2023 21:51

Wtorek to 25. dzień wojny między Izraelem a Hamasem. Piechota i siły pancerne pod dowództwem Brygady Givati działały w ostatnim dniu w wojskowej twierdzy organizacji terrorystycznej Hamas w północnej Strefie Gazy. W działaniach na terenie całej Strefy Gazy w ciągu dnia bojownicy wyeliminowali około 50 terrorystów - poinformował rzecznik Izraelskich Sił Zbrojnych (IDF). "W twierdzy znajduje się także wiele broni używanych przez terrorystów. Siły terenowe zlokalizowały i zniszczyły szyby tuneli, broń i sprzęt wojskowy. Ponadto bojownicy znajdujący się w terenie zlokalizowali na terenie kompleksu materiały wywiadowcze. Pod koniec działań siły przejęły kontrolę nad kompleksem" - dodał Daniel Hagari. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja na żywo
Przypięty wpis

NA ŻYWO: GRANICA MIĘDZY IZRAELEM A STREFĄ GAZY

Stacja Liverpool w Londynie. Protestujący żądają natychmiastowego przerwania bombardowań w Gazie.

Skutki izraelskiego nalotu na obóz dla uchodźców:

Setki Palestyńczyków wyszło na ulice Hebronu, aby zaprotestować przeciwko śmiercionośnemu izraelskiemu atakowi na obóz dla uchodźców Dżabalia w północnej Gazie.

Egipskie władze zapowiedziały we wtorek wieczorem, że w środę zostanie otwarte przejście graniczne w Rafah dla 81 ciężko rannych Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Będą oni leczeni w egipskich szpitalach. Informację przekazali agencji Reutera informatorzy z egipskiego resortu bezpieczeństwa.

Z ostatniej chwili

Boliwia zrywa stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

Ważne

Rzecznik UNICEF dla Al Jazeery: Każdego dnia w Strefie Gazy 420 dzieci zostaje zabitych lub rannych.

Z ostatniej chwili

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kataru potępia izraelskie bombardowanie obozu Dżabalija w Gazie i uważa to za "nową masakrę".

Siły izraelskie zastrzeliły 16-letniego chłopca w mieście Beit Umar niedaleko Hebronu.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jordanii w najostrzejszych słowach potępia izraelską agresję, która wymierzona była w obóz Dżabalja w Strefie Gazy, uznając Izrael, siłę okupacyjną za odpowiedzialną za ten niebezpieczny rozwój wydarzeń" – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

Jordańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych "potwierdziło zdecydowane odrzucenie i potępienie przez Królestwo tego aktu, który jest sprzeczny z wszelkimi wartościami ludzkimi i moralnymi oraz zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego".

Ważne

W oświadczeniu dodano: "Ponad połowa zabitych to kobiety i dzieci. Zawaliły się całe budynki, a mieszkańcy nadal byli w środku. Całe rodziny zginęły w jednej chwili. Ta zbrodnicza krzywda wyrządzona ludności cywilnej jest nie do zniesienia i należy stale powtarzać oczywiste fakty – nie wszystko jest dozwolone na wojnie, łącznie z wojną z Hamasem. Celowanie w ludność cywilną jest zawsze zabronione i Izrael musi teraz zaprzestać tych ataków".

Z ostatniej chwili

Izraelska organizacja praw człowieka B'tselem potępiła izraelski nalot na obóz dla uchodźców w Dżabalii.

Mokhiber oskarżył Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i kraje europejskie o "ukrywanie polityczne i dyplomatyczne okrucieństw Izraela".

W liście, który rozpoczął się oświadczeniem, w którym przyznał, że będzie to jego ostatni oficjalny komunikat na jego stanowisku, Mokhiber napisał, że po zobaczeniu tego, co wydarzyło się w Rwandzie w Bośni i wśród cywilów Rohingya w Birmie, ONZ wielokrotnie nie udało się powstrzymać ludobójstwa.

"Wysoki Komisarzu, znowu ponieśliśmy porażkę" – napisał. List został wysłany do Genewy, szefa ONZ ds. praw człowieka Volkera Turka.

Pilne

Craig Mokhiber, dyrektor nowojorskiego Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, stwierdził w piśmie, że Gaza jest podręcznikowym przypadkiem ludobójstwa. Mokhiber powiedział, że w latach 90. mieszkał w Gazie i pracował dla ONZ na rzecz praw człowieka.

Pilne

Urzędnik ONZ ds. praw człowieka odchodzi z pracy w związku z, jak to nazywa, "ludobójstwem" w Gazie, którego ONZ nie powstrzymało.

Alerty także w Tel Awiwie.

Alarmy w izraelskim Aszkelonie.

Izraelskie Siły Zbrojne przyznały się do zbombardowania obozu dla uchodźców w Dżabalii w północnej części Strefy Gazy. W ataku według miejscowych władz bomby zabiły i raniły 400 osób. IDF twierdzi, że celem był dowódca Hamasu, ukrywający się wśród cywilów.

IDF udostępniło zdjęcie dowódcy Hamasu i twierdzi, że zginął on w dzisiejszych bombardowaniach obozu dla uchodźców.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także