W 2012 roku było głośno o kłopotach związanych z umową na zaprojektowanie wyglądu stacji II linii metra przez światowej klasy polskiego artystę, Wojciecha Fangora. Malarz oczekiwał przeprosin za naruszenie praw autorskich przez zmianę jego projektu wyglądu stacji centralnego odcinka II linii metra . Pełnomocnik artysty mec. Juliusz Janas powiedział wtedy, że naruszono prawa autorskie jego klienta, który woli raczej, aby metro wyłożono białymi kaflami, niż aby dowolnie powiększać jego projekt i nanosić na niego reklamy i w związku z tym zażądał przeprosin od miasta i wykonawcy oraz dopuszczenia go do udziału w realizacji projektu.
Czytaj również: Stacje metra to nie pomniki! (list od czytelniczki)
Chodzi o budowane właśnie siedem stacji II linii warszawskiego metra. Autorem koncepcji wystroju tych stacji był Fangor, Który wstępny projekt przygotował dla konsorcjum Metroprojekt i firmy architektonicznej AMC - Andrzej M. Chołdzyński. Zwyciężyli oni w 2007 r. w konkursie ogłoszonym przez Warszawę. Rysunki Wojciecha Fangora zostały powiększone a sam autor uznał, że pozbawiono go nadzoru wykonawczego.
90-letni artysta pozwał za to miasto i budowniczego metra - firmę Astaldi. Fangor zażądał sądowego zakazu realizacji jego pomysłu m.in. dlatego, że autorzy ostatecznego projektu bez uzgodnienia z nim powtykali w ściany plansze reklamowe. Sąd oddalił jednak pozew w połowie 2013 roku. Dla sądu kluczowa okazała się umowa, jaką już po rozstrzygnięciu konkursu Fangor zawarł z firmą Chołdzyńskiego. Sprawą zajął się wtedy sąd apelacyjny.
Dziś już wiemy, że udało sie osiągnąć porozumienie między miastem a artystą. Fangor będzie sprawował osobisty nadzór nad realizacją projektu. "Jest to dla nas ważne, bo zapewnia, że koncepcja artystyczna autorstwa Fangora będzie realizowana z jego udziałem i dokładnie według jego wskazań" – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Metra Warszawskiego Krzysztof Malawko.
*W sobotę - Za darmo: Festyn Kobiet na Pięknej*