RegionalneWarszawaPowstanie Warszawskie. 75. rocznica upadku zrywu

Powstanie Warszawskie. 75. rocznica upadku zrywu

2 października 1944 r., po 63 dniach walki, zakończyło się Powstanie Warszawskie. Broniący stolicy podpisali akt kapitulacji. Wieczorem odbędą się uroczyste obchody upamiętniające wydarzenia sprzed 75 lat.

Powstanie Warszawskie. 75. rocznica upadku zrywu
Źródło zdjęć: © PAP | PAP
Katarzyna Romik

Główne obchody zakończenia Powstania Warszawskiego zaplanowano na środowy wieczór. O godz. 18:00 zostanie zgaszone Ognisko Pamięci, które płonie na Kopcu Powstania Warszawskiego od 1 sierpnia.

Mieszkańcy Warszawy oddadzą cześć tym, którzy zginęli oraz tym, którzy przeżyli podczas modlitwy na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Z kolei wzdłuż tras podziemnych kanałów harcerki, harcerze i zuchy zapalą znicze.

2 października. Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy

Rocznica upadku Powstania Warszawskiego to także dzień upamiętniający ludność cywilną stolicy. Szacuje się, że w Powstaniu zginęło od 130 tys. do 200 tys. cywilów.

Cztery lata temu Sejm ustanowił 2 października dniem Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Posłowie wszystkich klubów parlamentarnych przyjęli uchwałę w tej sprawie przez aklamację. W dokumencie Sejm złożył hołd mieszkańcom stolicy: tym, którzy wspierając walczących powstańców złożyli ofiarę życia, oraz tym, którzy po kapitulacji Powstania Warszawskiego zostali wypędzeni z miasta i przeszli gehennę obozów koncentracyjnych, niewolniczej pracy i tułaczki.

Na sali plenarnej pojawili się wówczas żołnierze Powstania Warszawskiego: Wanda Traczyk-Stawska, kierującą Społecznym Komitetem ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, i prof. Leszek Żukowski, prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Kapitulacja Warszawy po 63 dniach walki

Rozmowy dotyczące aktu kapitulacji powstańców zaczęły się 30 września 1944 roku. Po dwóch miesiącach walki powstańcom zaczęło brakować amunicji i żywności. Okupanci odbijali z rąk mieszkańców Warszawy kolejne dzielnice. Po upadku Żoliborza powstańcy bronili już tylko Śródmieścia. Pomoc dla walczących nie nadchodziła ze strony Armii Czerwonej, która stacjonowała po drugiej strony Wisły.

Od 2 października obowiązywało zawieszenie broni. W tym czasie w Ożarowie, w siedzibie dowodzącego tłumieniem powstania generała SS Ericha von dem Bacha toczyły się pertraktacje.

W nocy z 2 na 3 października podpisano układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Przedstawiciele Komendy Głównej AK usłyszeli wówczas od Niemców zapewnienie, że Powstańcy zyskają prawa kombatanckie, a ludność cywilna będzie traktowana humanitarnie.

Po upadku zrywu Warszawę opuściło ponad pół miliona osób. Ogromna większość z nich trafiła do obozu w Pruszkowie. Stamtąd wywożono ludzi na przymusowe roboty do III Rzeszy, do obozów koncentracyjnych lub w głąb Polski.

Miasto po zakończeniu Powstania Warszawskiego

Według różnych szacunków w Powstaniu zginęło od 10 do15 tys. powstańców oraz od 120 do 200 tys. cywili. Z opanowanej przez niemieckie oddziały lewobrzeżnej Warszawy wygnana została niemal cała ludność.

Także w tej części miasta zniszczenia były największe, bo sięgały 85 proc. zabudowań i całej infrastruktury. Niemcy zgodnie z rozkazem, według którego Warszawa miała zniknąć z powierzchni ziemi, burzyli budynek po budynku, niszczyli zbiory kultury.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Koalicja Polska. Paweł Kukiz skonfrontowany z wpisami internautów

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)