Odmrażanie gospodarki. Przedszkola otwarte od 6 maja, ale nie wszędzie. Wytyczne GIS
Otwarcie przedszkoli to jeden z elementów odmrażania gospodarki w czasie epidemii koronawirusa. Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski ogłosili, że placówki będą mogły przywrócić działalność już 6 maja. Dzieci i wychowawców mają obowiązywać wytyczne GIS.
Przedszkola otwarte od 6 maja - taką decyzję podjęli premier i minister zdrowia prezentując II etap odmrażania gospodarki. Koronawirus zdaniem ekspertów Ministerstwa Zdrowia nie zagraża już Polakom tak bardzo, jak wcześniej. Odmrażanie gospodarki trwa, a kolejny etap wchodzi w życie już od 4 maja.
Otwarcie przedszkoli i żłobków dwa dni później nie jest realne zdaniem wielu samorządowców. Rafał Trzaskowski i Jacek Jaśkowiak, prezydenci Warszawy i Poznania podkreślają, że miasta muszą mieć więcej czasu, żeby dostosować placówki do wytycznych GIS. Otwarcie przedszkoli jest bowiem uwarunkowane:
Przedszkola otwarte. Wytyczne GIS
- jedna grupa dzieci powinna mieć jednego opiekuna i przebywać w wyznaczonej i stałej sali
- sala powinna być wietrzona przynajmniej raz na godzinę
- minimalna przestrzeń na jedno dziecko lub opiekuna w takiej sali nie może być mniejsza niż 4 mkw
- grupy mogą liczyć maksymalnie 12 dzieci i nie powinny stykać się ze sobą
- w salach nie może być zabawek, przedmiotów, sprzętów, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki)
- pozostałe zabawki i akcesoria trzeba dokładnie czyścić lub dezynfekować
- opiekunowie powinni zachować między sobą dystans wynoszący minimum 1,5 m
- na jednego rodzica z dzieckiem przebywającego w placówce przypada 15 mkw.
- personel pomocniczy i kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi i z opiekunami grup
Odmrażanie gospodarki w Polsce. Rzecznik rządu mówi o otwarciu żłobków i przedszkoli
Przedszkola otwarte będą tylko dla zdrowych dzieci i opiekunów - precyzuje GIS. To samo dotyczy żłobków. Wytyczne GIS zabraniają też pojawiania się w placówkach osobom, których domownicy przebywają w kwarantannie spowodowanej koronawirusem.
Koronawirus. Zasiłek na dziecko. Świadczenie przedłużone
W reakcji na koronawirusa rząd przyznał zasiłek na dziecko. Ostatnio zapadła decyzja, że zostanie on utrzymany co najmniej do 24 maja. Zasiłek dla rodziców przysługuje wszystkim opiekunom, którzy muszą zostać w domu z dzieckiem do lat 8. Między 6 a 24 maja będą go mogli pobierać ci, którzy mają dzieci w wieku 7-8 lat.
Zasiłek na dziecko powinien też przysługiwać rodzicom, których pociechy nie "załapały się" na otwarcie przedszkoli, ze względu na górny limit lub kryteria powierzchni placówki. Nie wiadomo jednak, na jakiej zasadzie dyrekcje przedszkoli i żłobków mają decydować, które dzieci mogą tam przebywać.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl