O licencji zadecyduje rada gminy
Wiceprezydent Warszawy oraz przedstawiciele stołecznych korporacji taksówkarskich rozmawiali z ministrem sprawiedliwości, Jarosławem Gowinem o projekcie ustawy uwalniającej m.in. zawód taksówkarza.
Podczas spotkania ustalono przede wszystkim, że decyzja o przeprowadzaniu szkolenia i egzaminu przekazana zostaje radom gmin, które mogą w swoich uchwałach określić na przykład częstotliwość egzaminów (pod warunkiem, że będzie to nie rzadziej niż raz w roku), program szkolenia w wymiarze nieprzekraczającym 20 godzin, sposób powoływania komisji egzaminacyjnej i prowadzenia egzaminu, a także zakres wiedzy wymagany na egzaminie oraz koszty szkolenia i egzaminowania (ich łączna wartość nie może przekroczyć 50% płacy minimalnej).
Licencję taksówkarską otrzyma każda osoba, która nie była karana za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku oraz przeciwko życiu i zdrowiu, a także przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
Propozycja, z którą przyszliśmy dziś do pana ministra i którą przedstawialiśmy już wcześniej, jest wynikiem naszych rozmów zarówno ze środowiskiem stołecznych taksówkarzy, jak i z innymi samorządami - powiedział po spotkaniu Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
W spotkaniu środowisko taksówkarzy reprezentowali Paweł Biedrzycki, prezes Zrzeszenia Transportu Prywatnego m.st. Warszawy i Michał Więckowski, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Taksówkarzy Zawodowych m.st. Warszawy NSZZ Solidarność. Stanowisko strony samorządowej przedstawili: Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy i Joanna Tymińska, dyrektor Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urzędu m.st. Warszawy.