Trwa ładowanie...

Nowojorczyk szuka informacji o ojcu. "Walczył w powstaniu wspólnie z Janowską i Maklakiewiczem"

Z pomocą przyszło Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nowojorczyk szuka informacji o ojcu. "Walczył w powstaniu wspólnie z Janowską i Maklakiewiczem"
d9e6xd7
d9e6xd7

Cała sprawa wyszła na światło dzienne, dzięki popularnemu profilowi społecznościowemu Humans of New York. Śledzi go ponad 16 milionów osób, a ostatnio pojawiła się na nim niezwykła historia. Nowojorczyk o imieniu Tadzio poszukuje informacji na temat swojego zmarłego ojca, który najprawdopodobniej w czasie Powstania Warszawskiego, walczył w jednym batalionie razem z Aliną Janowską oraz Zdzisławem Maklakiewiczem.

Z internautą skontaktowało się już Muzeum Powstania Warszawskiego, które dotarło do konkretnych faktów. Okazuje się, że ojciec Tadzia Klaudiusz Jamiołkowski urodził się 21 marca 1932 roku w Warszawie. Podczas walk powstańczych był łącznikiem o pseudonimie "Cezar". Służył na Śródmieściu Północnym w III plutonie 8. Kompanii batalionu „Kiliński”. Zmarł na terenie Kanady w 1981 roku.

Ojciec nowojorczyka walczył w batalionie z Maklakiewiczem. Muzeum pomaga w poszukiwaniach

— MuzeumPowstania1944 (@1944pl)

d9e6xd7

Co ciekawe, wspomnieniami na ten temat podzielił się bliski przyjaciel Jamiołkowskiego, podporucznik Antoni Bieniaszewski. O szczegółach można się dowiedzieć właśnie na profilu Humans of New York:

- He was over ninety years old. He told me that he remembered my father well, because he’d lied about his age to become the youngest soldier in the Polish Home Army. And he confirmed every one of the stories that my father had told me.” (pol. Miał ponad 90 lat. Powiedział mi, że dobrze pamięta mojego ojca, ponieważ ten skłamał na temat swojego wieku by stać się najmłodszym członkiem Armii Krajowej. Potwierdził mi również wszystkie historie, o których opowiadał mi ojciec .) – można przeczytać na profilu.

Czekamy zatem na ciąg dalszy tej niezwykłej historii , która być może przybliży też znajomość Klaudiusza Jamiołkowskiego z Aliną Janowską i Zdzisławem Maklakiewiczem.

d9e6xd7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9e6xd7
Więcej tematów