Trwa ładowanie...

Nowe drzewa i krzewy w Warszawie. Najwięcej w Saskim

W sezonie jesiennym, jeszcze przed nadejściem pierwszego śniegu, Zarząd Oczyszczania Miasta posadził 81 drzew, 1,2 tys. krzewów oraz ponad 2 tys. bylin

Nowe drzewa i krzewy w Warszawie. Najwięcej w Saskim
d37dvuh
d37dvuh

Najwięcej drzew, bo aż 35 drzew ZOM posadził w Ogrodzie Saskim. Swoje miejsce znalazły tam kasztanowce, lipy i jabłonie ozdobne. Co więcej, Ogród wzbogacił się o 470 krzewów (berberysy, hortensje i forsycje), a także 1 tys. bylin.

W parku Fosa i Stoki Cytadeli ZOM posadził 31 drzew. Są wśród nich metasekwoje, klony, lipy, głogi i jedna magnolia. Na wiosnę zakwitnie tam 300 krzewów róż oraz zazieleni się dodatkowych 100 sztuk różnych odmian hosty.

Do drzew nad stawami Parku Skaryszewskiego dołączyło 5 wierzb, a w pozostałej części parku 8 głogów szkarłatnych. Krzewy uzupełniono o czarny bez i jaśminowiec. Ponadto w parku dosadzono w ramach nasadzeń zastępczych 12 lip drobnolistnych w alei obwodnicowej oraz 5 wierzb w okolicy stawów. Nasadzenia zastępcze zostały wykonane przez Warszawski Szpital dla Dzieci SPZOZ. Stało się tak, ponieważ w kwietniu Stołeczny Konserwator Zbytków wydał zezwolenie na usunięcie drzew kolidujących z planowaną przez szpital inwestycją na terenie placówki. Zastrzegł jednak, że wycięte drzewa muszą być zastąpione nowymi do końca roku. Na teren nasadzeń zastępczych wyznaczył właśnie Park Skaryszewski.

Na Polu Mokotowskim przybyło 20 młodych drzewek w ramach akcji Klubu Gaja, a wśród nich leszczyny tureckie, jesiony, lipy, cypryśniki błotne czy kasztanowce czerwone. ZOM posadził w parku 175 krzewów berberysu purpurowego w odmianie nana oraz 520 sztuk bylin – m.in. liliowce, ostróżkę czy lawendę.

d37dvuh

450 roślin okrywowych posadzono tej jesieni w Parku Ujazdowskim. Są wśród nich takie gatunki jak dąbrówka, bluszcz pospolity i trzmielina.

* Park Praski wzbogacił się tej jesieni o dwa kasztany jadalne*. Kasztan jadalny to potężne drzewo z rodziny bukowatych, które w żadnym stopniu nie jest spokrewnione z popularnym w Polsce kasztanowcem. Owoce kasztanu to kilka orzechów ukrytych w kolczastej pokrywie. Nowe drzewka posadzono w sąsiedztwie starego kasztana. Jest to drzewo w złym stanie zdrowotnym, wzmocnione podporą.

W oczekiwaniu na wiosnę w sen zimowy zapadły zasadzone w parkach tulipany. Na Polu Mokotowskim zobaczymy ich ponad 22 tys. Podobnie w Parku Skaryszewskim, gdzie posadzono 22,6 tys. cebulek. W Parku Ujazdowskim zakwitnie 16 tys. tych kwiatów, a w Ogrodzie Saskim prawie 12 tys. Ponadto na Rondzie Waszyngtona pojawi się 20 tys. zwiastunów wiosny, czyli krokusów.

d37dvuh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37dvuh
Więcej tematów