Nowe atrakcje na bulwarach wiślanych. Ratusz ogłosił konkurs
Na dzierżawców czeka 10 lokalizacji.
16.02.2016 20:00
10 lokalizacji czeka na chętnych do działania w przestrzeni wiślanej. Trwa konkurs na dzierżawę miejsc nad rzeką z przeznaczeniem na klubokawiarnie i punkty gastronomiczne. Nowi najemcy zobowiązani będą m.in. do przestrzegania norm wprowadzonych w strefach oddziaływania akustycznego.
Przedmiotem konkursu ogłoszonego przez Zarząd Mienia m.st. Warszawy jest dzierżawa terenów położonych nad Wisłą w dzielnicy Śródmieście. Na potencjalnych najemców czeka 10 lokalizacji. Siedem z nich przeznaczonych jest na prowadzenie działalności przez klubokawiarnie – tu dzierżawa potrwa trzy lata. Pozostałe trzy lokalizacje wynajmowane będą na jeden sezon przez niewielkie stoiska gastronomiczne (wózki rowerowe).
Konkursowe lokalizacje to:
1 – Cypel Czerniakowski – powierzchnia 200 m2 – z przeznaczeniem na działalność sportowo-rekreacyjną i kulturalną (z dopuszczeniem usług gastronomicznych). W tej lokalizacji nie ma możliwości organizacji koncertów oraz imprez muzycznych i tanecznych. Preferowany jest program społeczny – np. dyskusje, wystawy i oferta dla wodniaków – usługi żeglugowe i pływanie rekreacyjne.
2 – Płyta Desantu – powierzchnia 2000 m2 – z przeznaczeniem na prowadzenie działalności kulturalno-artystycznej, sportowo-rekreacyjnej oraz gastronomicznej. To największa z konkursowych działek, której stawka wywoławcza czynszu dzierżawnego w sezonie jest największa. Wynosi 22 525 zł netto.
3, 4, 5 i 6 – Bulwar Flotylli Wiślanej – wszystkie cztery działki o powierzchni 300 m2 – z przeznaczeniem na prowadzenie działalności kulturalno-artystycznej, oraz gastronomicznej. W trzech lokalizacja dopuszczone jest również prowadzenie aktywności sportowo-rekreacyjnych. Tu stawki czynszu dzierżawnego wahają się od 4 050 do 5 100 zł netto.
7 – Skwer Cubryny – powierzchnia 150 m2 – nowe miejsce na mapie wiślanych atrakcji. Dopuszczona tu jest działalność kulturalno-artystyczna, handlowa oraz gastronomiczna.
8, 9 i 10 – Bulwar Jana Karskiego – powierzchnia 10 m2 – te miejsca dzierżawione będą z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gastronomicznej z wózków rowerowych.
Aktywności przyjazne mieszkańcom
Złożone oferty oceniane będą na podstawie czterech kryteriów:
- oferta cenowa – 25 pkt.
- proponowany program działalności – 25 pkt.
- proponowany sposób zagospodarowania – 25 pkt.
- doświadczenie w realizacji programu 25 pkt.
W regulaminie konkursu bardzo duży nacisk, poza ofertą programową działania klubokawiarni, położony jest na przyjazność i dostępność dla mieszkańcom.
Potencjalni najemcy już na etapie składania ofert, zobowiązani są przedstawić prognozy oddziaływania akustycznego. W czasie trwania dzierżawy prowadzony będą jego kontrole oraz audyt. W przypadku naruszeń stosowane będą nowe środki upominawcze i restrykcyjne. W umowie zostaną zawarte zapisy, które umożliwią m.in. odcięcie prądu klubokawiarni.
Dodatkowo w przypadku zmierzenia przez służby m.st. Warszawy dwukrotnie w ciągu kwartału danego roku na terenach zabudowy mieszkaniowej, hałasu o natężeniu powyżej 45 dB w godz. 22.00 – 6.00 i powyżej 55 dB w pozostałych godzinach pochodzącego z dzierżawionej nieruchomości możliwe będzie rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym.
W konkursie zawarte zostały również nowe zapisy dotyczące osób z niepełnosprawnościami. Nowe nadwiślańskie miejsca powinny spełniać wytyczne przygotowane przez organizacje pozarządowe działające na rzecz projektowania zintegrowanego.
W nowych obiektach powinny zostać zastosowane m.in. rozwiązania takie jak:
- wyznaczenie przynajmniej jednej trasy wolnej od przeszkód – dostępnej dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się;
- wyposażenie w pochylnie przeznaczone dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się;
- dostosowanie wysokości barowego blatu do potrzeb osób poruszających się na wózkach;
- toalety dostępne dla osób poruszających się na wózkach;
- specjalne oznaczenia dla osób niedowidzących i niewidomych.
Ponadto w programie prowadzonej działalności dzierżawcy muszą zapewnić co najmniej jedno wydarzenie w pierwszym roku działalności, a w kolejnych co najmniej dwa wydarzenia dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją narządu słuchu. Na tych wydarzeniach zapewniona zostanie obsługa tłumacza języka migowego, pętle indukcyjne i audiodeskrypcja.
Przeczytaj też: