Trwa ładowanie...

Kiełbasa z grilla? Tylko po lewej stronie Wisły

Dlaczego katolik ze Śródmieścia czy Mokotowa ma dyspensę, a ten z Pragi już nie?

Kiełbasa z grilla? Tylko po lewej stronie Wisły
d263pzw
d263pzw

Dlaczego katolik z Pragi ma pościć, gdy w tym samym czasie katolik ze Śródmieścia dostanie dyspensę na drugi już z rzędu piątek? Bo po każdej stronie Wisły są inne diecezje i tylko w jednej zwolniono z postu - donosi "Gazeta Wyborcza".

Czytaj również: Sezon na Wiśle od 1 maja

Po lewej stronie Wisły dyspensa

Jak się okazuje, warszawskie diecezje mają swoje granice, które przebiegają przez środek miasta. Na lewym brzegu jest dyspensa, a na prawym nie. Wierni podlegający archidiecezji warszawskiej usłyszeli ostatnio w kościele, o zwolnieniu z postu - na piątek 25 kwietnia i najbliższy 2 maja. Kardynał Kazimierz Nycz udzielił "wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej dyspensy od zachowania nakazanej na piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych". Dlaczego? Bo 2 maja przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, jest to więc czas rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz zabawy. W zamian metropolita warszawski prosi jednak o ofiarowanie w piątek modlitwy w intencji, np. za pokój między narodami.

To nie pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji warszawskiej. Podobnie było na przykład w piątek 31 grudnia 2010 r., piątek, 11 listopada 2011 r.

d263pzw

Po prawej stronie Wisły inaczej

Inaczej postąpił w tamtych latach ordynariusz warszawsko-praski - Henryk Hoser. Nie udzielił on dyspensy wiernym z Pragi. Jego ówczesny kanclerz ks. Wojciech Lipka powiedział wtedy, że świętować można też przy rybie. W rozmowie z "Wyborczą" udzielił też wtedy rady: - Jak pan przechodzi mostem przez Wisłę, trzeba wyrzucić kiełbasę, a wyciągnąć ser.

Także wierzący warszawiacy, na piątkowe grillowanie polecamy lewobrzeżną Warszawę... albo nie uleganie absurdom.

d263pzw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d263pzw
Więcej tematów