Gorąco przed Sejmem. Manifestanci blokowali Wiejską, interweniowała policja
Demonstranci skandowali: "Konstytucja", "Wolne sądy" oraz "Wolność, Równość, Demokracja".
Około godz. 3:30 w nocy w piątek policja usunęła osoby siedzące i blokujące ul. Wiejską i Górnośląską. Podczas akcji funkcjonariuszy demonstranci skandowali: "Konstytucja", "Wolne sądy" oraz "Wolność, Równość, Demokracja".
Jak relacjonuje reporter WP Grzegorz Łakomski około godziny 3 w nocy policja podjęła się interwencji na ulicy Wiejskiej. Demonstranci chcieli uniemożliwić wyjazd Rafałowi Bochenkowi, podsekretarzowi stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Manifestanci ustawili na środku ulicy wielki kontener na śmieci.
Gdy Rafał Bochenek próbował opuścić miejsce zgromadzenia został otoczony przez tłum. Do interwencji zmuszona została policja.
Trwa wynoszenie protestujących
— Krzysztof Berenda (@k_berenda)
Następnie funkcjonariusze zwrócili się do demonstrujących by przejazd ulicą został udrożniony. Nie wszyscy posłuchali wezwania policjantów i w związku z tym około godz. 3:30 kilkanaście osób zostało usuniętych z jezdni.
Protest środowisk opozycyjnych ma związek z reformą sądownictwa i uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawą o Sądzie Najwyższym.
Demonstranci zablokowali Wiejską.
— Grzegorz Łakomski (@g_lakomski)
Po demonstracji przed Pałacem Prezydenckim manifestanci przeszli pod Sejm. Część manifestujących pod parlamentem w nocy z czwartku na piątek ruszyła pod gmach Sądu Najwyższego na pl. Krasińskich. Część pozostała na ulicy Wiejskiej.
Protestujący w obronie
Osoby zgromadzone pod Sejmem były przeciwne zmianom, które Prawo i Sprawiedliwość wprowadza w funkcjonowaniu sądów . W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, które zrewolucjonizują trójpodział władzy w Polsce.
Nowa ustawa przewiduje m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.
Posłowie wprowadzili ponad 30 poprawek PiS, które wnoszą do ustawy o SN m.in. propozycje zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę. Poprawki te - wzmacniają kompetencje głowy państwa i wprowadzają przepis, że Sejm będzie wybierał sędziów członków KRS większością 3/5 głosów.
Źródło: WP Wiadomości
Oprac. Karolina Pietrzak
Przeczytajcie również: "Kopany" protest przed Sejmem. Tak ludzie zareagowali na przegłosowanie ustawy o SN