Trwa ładowanie...

Chińczycy chcą zbudować pod Warszawą Centralny Port Lotniczy

Wraca temat budowy największego portu lotniczego w Polsce

Chińczycy chcą zbudować pod Warszawą Centralny Port Lotniczy
d2j98fl
d2j98fl

Polska jest zainteresowana współpracą z Chinami przy budowie Centralnego Lotniska - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia minister Witold Waszczykowski. Polska intensywnie zabiega o współpracę inwestycyjną z dalekowschodnim partnerem.

Szef polskiej dyplomacji powiedział m.in., że strona chińska złożyła Polsce swoją ofertę współpracy. Chodzi o budowę Centralnego Lotniska w Polsce. Dodał, że sprawa jest dyskutowana od lat. - Musi być połączone kolejami dużych prędkości z głównymi miastami polskimi, aby miało sens i obsługiwało miliony ludzi - mówił Waszczykowski.

Chińska infrastruktura

O budowie CLP mówi się od ponad 10 lat. Jeszcze w 2005 Urząd Lotnictwa Cywilnego podpisał pierwsze umowę, jednak sprawa na wiele lat stanęła w miejscu. Nowy port lotniczy obsługujący Warszawę został zaproponowany w rządowej Strategii Rozwoju Infrastruktury Transportowej (na lata 2010–2013). Propozycja wynikała z faktu, że Lotnisko Chopina wyczerpuje swoją przepustowość, a jednocześnie wzrastają utrudnienia w ruchu w tej części stolicy.

W lutym 2007 podsekretarz stanu ds. lotnictwa w Ministerstwie Transportu stwierdził, że w związku z rozwojem lotnisk regionalnych, projekt zostanie przesunięty na na lata 2025-2030. Minister Waszczykowski w dzisiejszej rozmowie dodał, że Polska chce pozyskać partnerów z Chin do projektów infrastrukturalnych. - Chcielibyśmy, aby firmy, które zbudowały wielką infrastrukturę w Państwie Środka, pomogły nam stworzyć podobną w Polsce - mówił, choć nie zdradził szczegółów.

d2j98fl

Mszczonów czy Baranów?

Jako najbardziej prawdopodobną lokalizację tego portu wskazywano od początku obszar między Warszawą a Łodzią. Wymieniany był. m.in. Mszczonów, ze względu na położenie: między dwiema dużymi aglomeracjami – 45 km od Warszawy i 90 km od Łodzi oraz połączenie komunikacyjne - w pobliżu dróg krajowych nr 8 i nr 50 oraz w pobliżu ważnych linii kolejowych.

Wśród propozycji lokalizacji CLP znalazła się też gmina Baranów koło Grodziska Mazowieckiego. W tym przypadku argumentami na "tak" było m.in. korzystne położenie (38 km od Warszawy), przecięcie się szlaków kolejowych północ – południe oraz wschód – zachód, a także niewielka odległość od autostrad.

Źródło:WawaLove.pl/IAR

Przeczytajcie też: Plaże w samym centrum Warszawy. Będą boiska i leżaki

d2j98fl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j98fl
Więcej tematów