RegionalneWarszawaBitwa Warszawska fetowana przez kilka dni. Kościół podał harmonogram obchodów setnej rocznicy Cudu

Bitwa Warszawska fetowana przez kilka dni. Kościół podał harmonogram obchodów setnej rocznicy Cudu

W sierpniu tego roku przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Trwają przygotowania do uroczystych obchodów. O kilku dniach świętowania tego wydarzenia mówią przedstawiciele diecezji warszawsko-praskiej.

Bitwa Warszawska fetowana przez kilka dni. Kościół podał harmonogram obchodów setnej rocznicy Cudu
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Maciej Jaźwiecki
Katarzyna Romik

Warszawa chce uczcić rocznicę Bitwy Warszawskiej w szczególny sposób. Kilkanaście tygodni temu pojawił się projekt budowy łuku triumfalnego na Wiśle.

2020 r. został ogłoszony również na całym Mazowszu rokiem Bitwy Warszawskiej. Taką decyzją podjął sejmik województwa mazowieckiego.

Teraz o świętowaniu tej szczególnej rocznicy mówią hierarchowie Kościoła.

Zobacz też: Tomasz Grodzki działa wbrew rządowi. Adam Bielan: żenujące

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Obchody religijne

Metropolita warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, zapowiedział, że uroczystości potrwają kilka dni. Ceremonie religijne mają zacząć się już 13 sierpnia.

- Diecezja będzie musiała podzielić ten czas z uroczystościami państwowymi i wojskowymi. Ceremonie religijne zaczną się w praskiej konkatedrze Matki Boskiej Zwycięskiej na Kamionku. Stąd do walk wyruszył legendarny ks. Ignacy Skorupka, który zginął 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem w czasie udzielania ostatniego namaszczenia rannemu żołnierzowi - przypomniał biskup Kamiński w czasie noworocznego spotkania z dziennikarzami.

Kolejnym punktem obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie niedziela, 15 sierpnia. Wtedy metropolita warszawsko-praski ma poświęcić figurę Matki Bożej Łaskawej niedaleko kościoła pw. św. Jana Pawła II i obwodnicy Radzymina.

Skąd taka decyzja władz Kościoła? Biskup nie ma wątpliwości, że rola Matki Bożej Łaskawej jako patronki Warszawy jest niedoceniona - Jest ona pomijana i zupełnie na uboczu. Mamy dobrą okazję i miejsce w samym sercu dawnego frontu przy wielkiej arterii i nowym kościele, żeby postawić pomnik - stwierdził bp Kamiński.

Nad figurą pracuje dwóch profesorów Akademii Sztuk Pięknych. Przygotowują oni trzymetrowy posąg i postument o wysokości 5,5 m, tak żeby "był czytelny z odległości 100 metrów".

Władza warszawsko-praskiej diecezji zapewniają, że "figura stanie wyłącznie z datków wiernych, nie zwracamy się formalnie o pomoc do żadnych instytucji".

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Ceremonie państwowe

Uchwałę o tym, by rok 2020 był rokiem “Cudu nad Wisłą” przyjął również senat RP. Decyzja zapadła jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Inicjatywa samorządu zbiegnie się także z obchodami państwowymi.

– Bitwa Warszawska 1920 roku miała ogromne znaczenie i jest uznawana przez historyków za 18. najważniejszą bitwę w dziejach ludzkości. Ten wniosek przeszedł jednogłośnie i to wydarzenie na Mazowszu zostanie w sposób godny upamiętnione. Naszymi propozycjami chcemy włączyć się w ogólnokrajowe obchody – mówi radny województwa Mirosław Adam Orliński.

Źródło: GW

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)