Trwa ładowanie...

10 kwietnia. 16 zgromadzeń z zakazem, 6 ze zgodą. W tym wiec poparcia dla Tuska

Urząd nie ma prawnej możliwości, aby wydać zgodę na zgromadznie planowe na tym samym terenie co uroczystości państwowe organizowane przez rząd

10 kwietnia. 16 zgromadzeń z zakazem, 6 ze zgodą. W tym wiec poparcia dla Tuska
dbdpkvp
dbdpkvp

10 kwietnia 2017 r. w Warszawie odbędzie się 6 zgromadzeń, m.in. wiec poparcia dla Donalda Tuska na skwerze Hoovera oraz uroczystości państwowe organizowane przez rząd na ul. Krakowskie Przedmieście.

Jak informuje ratusz, 10 marca 2017 r. do Urzędu m.st. Warszawy wpłynęło pismo Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym poinformował Prezydenta m.st. Warszawy o organizacji państwowych obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Zgodnie z przekazanymi informacjami zawartymi przy tym piśmie, uroczystości te rozpoczną się o godz. 20.00 w niedzielę, 9 kwietnia br., a zakończą o godz. 24.00 w poniedziałek 10 kwietnia br. Program obchodów rocznicy znajdziecie tutaj .

W związku z organizacją obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej, działaniami ochronnymi objęte zostaną strefy bezpieczeństwa w rejonach: ul. Krakowskie Przedmieście (od ul. Karowej do placu Zamkowego), plac Zamkowy, ul. Świętojańska i ul. Kanonia. Działania ochronne mają polegać na wygrodzeniu wskazanych stref bezpieczeństwa, które rozpocznie się w sobote, 8 kwietnia 2017 r.

Wśród zgromadzeń, które dostały pozwolenie jest m.in. Wiec poparcia dla Donalda Tuska. Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się osobiście do tego pomysłu.

dbdpkvp

Wierzę w dobre intencje organizatorów wiecu poparcia dla mnie, ale uważam, że data 10.04 jest wysoce niefortunna.

— Donald Tusk (@donaldtusk)

Tylu zakazów jeszcze nie było

W związku z brakiem dostępności do tego terenu urząd miasta wydał 16 zakazów zgromadzeń zgłoszonych na 10 kwietnia w tych samych miejscach. - Urząd nie ma prawnej możliwości, aby wydać zgodę na zgromadzenie planowe na tym samym terenie co uroczystości państwowe organizowane przez rząd - podkreślają urzędnicy. Dziesięć zgromadzeń zostało zgłoszonych przez środowiska związane z PiS, pozostałe m.in. przez Samoobronę. Wszyscy oni dostali zakaz.

W 2008 r. były dwa zakazy ze względu na uroczystości, w 2012 r. - jeden zakaz (strefa kibica Euro 2012), w 2014r. - 5 zakazów (cztery dotyczyły wizyty prezydenta B. Obamy i obchodów 25-lecia Wolności, jedno na terenie obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego)
, w 2015r. - jeden zakaz.

dbdpkvp

W roku bieżącym urząd m.st. Warszawy wydał 16 decyzji zakazujących.

dbdpkvp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbdpkvp
Więcej tematów