Warszawa: komunikat "Wspólnoty Polskiej"
Jak informowaliśmy już 18 listopada, w Warszawie odbywało się spotkanie przedstawicieli światowej Polonii. Dopiero jednak dziś otrzymaliśmy od Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" pierwszą oficjalną informację o tym wydarzeniu, ważnym dla Polonii ze względu na zaszłości i zmiany, zapowiadane przez nowy rząd:
W poniedziałek 19 listopada br. spotkaniem z marszałkiem Senatu RP prof. Longinem Pastusiakiem kończy się trzydniowe spotkanie konsultacyjne przedstawicieli największych organizacji polonijnych z czterech kontynentów, poświęcone przyszłości ogólnoświatowej organizacji reprezentującej Polonię i Polaków za granicą. Obradom przewodniczył przedstawiciel Kongresu Polonii Amerykańskiej - mec. Józef Bułat, a uczestniczyli prezesi: Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie - Emilia Chmielowa, Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych - Helena Miziniak, Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii - Andrzej Morawicz, Kongresu Polaków w Rosji - Halina Romanowa, Rady Naczelnej Polonii Australijskiej - Janusz Rygielski oraz I wiceprezes Konwentu Polonii Niemieckiej - Zbigniew Kostecki i I wiceprezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej - Rizio Wachowicz. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" z prezesem Andrzejem Stelmachowskim na czele.
W toku obrad omówiono problemy związane z uchwaloną przez II zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy rekonstrukcją Rady Polonii Świata, cele, jakie realizować będzie ogólnoświatowa organizacja Polonii i projekt jej struktury. Zebrani powołali zespół programowo-organizacyjny, którego zadaniem jest przygotowanie dokumentów na proponowane wiosną przyszłego roku zebranie Rady Polonii Świata i organizacji kontynentalnych.
Gośćmi spotkania byli: w sobotę, 17 listopada - dyrektor Departamentu Konsularnego i Polonii MSZ p. Witold Rybczyński, zaś w niedzielę 18.11 - przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polonią i Polakami za Granicą pos. Roman Giertych.
Wspólnota Polska
Szkoda, że komunikat, który publikujemy, nie wychodzi poza ogólniki. Jak powiedziała Wirtualnej Polsce rzeczniczka prasowa Wspólnoty, Agnieszka Panecka, spotkanie miało charakter roboczy i dlatego Wspólnota nie informowała o nim. Uważamy jednak, że gwoli ułożenia dobrych stosunków Polonii z nowym rządem i parlamentem właściwe jest pełne informowanie opinii, także polonijnej, o faktach istotnych. W obecnej kadencji parlamentu Senat może stracić swoją wiodącą rolę w utrzymywaniu kontaktów z Polonią na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i równocześnie budżet izby wyższej przestanie być źródłem finansowym dla Wspólnoty. Pojawiają się konkurencyjne dla Rady Polonii Świata inicjatywy organizacyjne. Kongres Polonii Amerykańskiej jest - przynajmniej w metropolii nowojorskiej - poważnie zagrożony przez Forum Polonii. Przed prezesem KPA zatrzaśnięto drzwi Białego Domu. I tak dalej. Zamykanie się przed mediami w takiej sytuacji tylko osłabia pozycję Polonii i jej organizacji. (Piotr Rachtan)